بررسی آموزه های دینی درباره آرامش در زندگی این حقیقت را آشکار می نماید که آرامش به تنها یک بعد از ابعاد زندگی بشر نمی گویند بلکه در عرصه های مختلف شخصی ، خانوادگی ، اجتماعی و … جریان دارد.

در ادامه به بررسی هر یک از این ابعاد میپردازیم.

 

آرامش شخصی

کردار و گفتار فرد در زوایای مختلف زندگی شخصی متناسب با آرامشی شخصی است که با نگاه به فاکتور های ارائه شده و مدیریت شخصی پدید می آید.

آموزه های دینی برنامه ای دقیق در امور شخصی ارائه کرده اند ، که رعایت آن شیرینی آرامش را به کام خواهد نشاند.

این دستورها از ساده ترین امور تا حساس ترین آن ها جریان دارد.

شخصی که در رفتار درونی خویش در پی احساس آرامش است سعی در خودشناسی ، صداقت با خویش ، محاسبه نفس ، حفظ عزت نفس و کنترل خود دارد.

روشن است که اضطراب ، استرس ، خود فراموشی ، خود باختگی ، خود بیگانگی ، خودکشی و… نمونه هایی از تعامل عدم آرامش و ایجاد ناراحتی روحی و روانی است.

یادآوری این نکته ضروری است که انسان های آرامش یافته در برخورد با حوادث و اتفاق های پیش بینی نشده با اولویت سنجی و جابجایی برنامه در دستیابی به هدف می کوشند.

مطالعه زندگی انسان های موفق و صاحب تأثیر این حقیقت را باز می نماید که آنان با حفظ آرامش درونی خود و با در خدمت گرفتن زمان ، بر حوادث تسلط می یافتند و از بحران های روحی و جسمی به سادگی عبور می نمودند.

لذا بعد از تحصیل آرامش ، می توان به وضوح این آرامش را دید که در عبادات ، رسیدگی به خانواده ، خوردن ، راه رفتن ، خوابیدن ، تحصیل ، گفتار با آشنایان و… که داخل در محدوده آرامش است ، جمع می گردد که دین بر آن انگشت نهاده و برای آن راه کار ویژه ای قرار داده است.

آرامش شخصی

آرامش خانواده در زندگی

نظام خانواده یکی از مهم ترین مباحثی است که باید به آن اشاره شود. زیرا مسئولیت های خانوادگی بسیار و انجام دادن آن مشکل است.

حتما بخوانید!
راه های پرورش حافظه برای فراموشکار ها

از این رو با نداشتن آرامش که یکی از مهم ترین ملاک های لازم در اداره زندگی می باشد ، باید حتما مورد ملاحظه قرار گیرد.

آرامش خانواده را می توان در اعماق درون خودمان جست وجو کنیم ، چون خداوند این آرامش را در کانون خانواده قرار داده است.

اما چرا بعضی از خانواده ها آرامش ندارند ، این علت را می توان به ملاک های انتخاب ، انتظارات بیجا ، خواسته های زیادتر از توان یکدیگر و.. جست و جو کرد.

اما برای پایان بخشیدن به این اختلافات و دست پیدا کردن به احساس آرامش ، لازمه اش عمل به فاکتوری است که خداوند برای آرامش و ثبات کانون گرم خانواده قرار داده است که می فرماید:

آرامش خانواده و پایداری آن در پرتو مودت و مهربانی است.

این را باید بدانیم که زن و شوهر هر چند انتقاداتی در زندگی خود دارند اما هیچ وقت نگذارند که این انتقادات باعث سلب آرامش در زندگی شخصی همدیگر گردد.

آرامش خانواده در زندگی

زیرا که قرآن در این رابطه می فرماید:

“زن و شوهر سبب عفاف و آرامش یکدیگر می باشند” پس بر اساس این آیه می توان این گونه بیان کرد که:

مرد خوب کسی است که هنگام وارد شدن به خانه اگر به کفشش گلی چسبیده باشد ، ابتداء آن را پاک کند و سپس وارد منزل بشود.

غم و غصه و نگرانی نیز ، نظیر گل ته کفش است که پیش از وارد شدن به منزل باید زدوده شود.

همچنین یک زن شایسته همان طور که منزل را جاروب می کند و آشغال را از منزل و اتاق خارج می کند ، باید غم و غصه و بینشاطی را از محیط خانه مثل خاک روبه بزداید.

 

آرامش اجتماعی در زندگی

اما صحبت از آرامش را در سطح اجتماعی می توان در مدخل (امنیت) جست وجو کرد.

در این باره قرآن وجود آرامش و امنیت اجتماعی در زندگی را از نعمت های الهی و سزاوار شکر گذاری می داند.

آرامش اجتماعی در زندگی

قرآن در رابطه با امنیت می فرماید:

“پس بندگی کنم پروردگار کعبه را زیرا از گرسنگی نجات داد و ایمنشان ساخت پس از ترس”

حتما بخوانید!
پرورش رشد عقلی در فرزندان

پس از این آیه مشخص می شود که نعمت معیشت و امنیت دو نعمت بزرگ الهی است که باید قدر شناخت و سزاوار شکرگزاری باشد. و همچنین در آیه دیگر چنین آمده است:

“در میان این شهرها شب ها و روزها در امنیت مسافرت کنید”

لذا برای حفظ از این آرامش اجتماعی می بایست که هم مردم و هم دستگاهه ای اجرایی همانند قوه قضائیه ، نیروی انتظامی ، شهرداری ، بهزیستی و… که با اجرای به موقع و قاطع به یک سری از ناهنجاری های اجتماعی ، همانند: قتل ، دزدی ، بی حجابی زنان در سطح جامعه ، شرارت و دعوا ، اعتیاد به مواد مخدر و بسیاری از امور دیگر که باعث بر هم زدن آرامش فردی و اجتماعی است ، را به بهترین نحو ممکن کنترل کنند تا بتوان به این آرامش اجتماعی مفید دست پیدا کرد.

 

از این رو امام سجاد در رابطه با سلامت روانی و احساس آرامش جامعه می فرمایند:

چنان نیرویی عطا فرما که علیه هر کس بر من ستم روا داشته ، دستی نیرومند گردم.

در برابر آن که با من مخاصمه پیشه کرده ، زبانی گویا شوم. در مقابل آن که با من دشمنی می کند ، پیروزیم ده.

در برابر آن که بر من نیرنگ روا داشته ، مکر و حله ام ده. در مقابل آنکه در صدد آزارم است ، توانم بخش و در مقابل آن که به من کینه و دشمنی ورزیده ، قدرت تکذیبم ده.

و از آن که به برای دست پیدا کردن به احساس آرامش ، وحشتم انداخته اند ، سالم و ایمنم دار و در اطاعت از آن که به راه راست هدایتم می کند و پیروی از کسی که به راه حقم می خواند ، توفیقم ده.

در نهایت به انتخاب خود به آرامش در زندگی خواهید رسید و هر کاری که در روز انجام می‌دهید بر پایه‌ی تلاش‌ها و دانش خودتان و بینشی که از جهان پیرامون به دست آورده‌اید استوار خواهد بود.

مطلب قبلیتقویت سیستم دفاعی بدن با گیاهان
مطلب بعدیخواص میوه جات و تاثیر آن بر سلامت روان

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید