نظر دانشمندان درباره اثرات آفتاب روی پوست در طول سال ها تغییرات زیادی کرده است. در اوایل قرن بیستم ، زنان از نور مستقیم خورشید پرهیز می کردند تا پوستی نرم و لطیف و روشن داشته باشند و پوست آفتاب خورده چندان مرغوب نبود.

 اما چند دهه بعد ، حمام آفتاب رواج یافت و زنان برای برنزه کردن پوست خود تعطیلاتشان را زیر نور آفتاب می گذراندند

 امروزه ، می دانیم که نور خورشید موجب پیری زودرس می شود ، پوست را می سوزاند و حساسیت ایجاد می کند و بیماری های خطرناکی چون ورم بدخیم سلول های تولید کننده ملانین را سبب می شود.

با همه این احوال ، با به کار بستن توصیه های بهداشتی هنگام خروج از خانه می توان مضرات نور خورشید را به حداقل رساند.

 

تأثیر خورشید

بسیاری از افراد از نشستن زیر آفتاب لذت می برند ، زیرا باعث نشاط و انرژی و شادابی آنان می شود.

هر چند ما در صدد آن هستیم که از مضرات نور خورشید صحبت کنیم ، اما باید بر این نکته تأکید کنیم که نور معتدل خورشید واقعا برای پوست مفید است ، اما به شرط آنکه در این کار زیاده روی نشود.

یکی از فواید و تاثیر نور خورشید بر پوست این است که به تولید ویتامین D کمک می کند. این ویتامین در چربی ذوب می شود و از میزان (استریودیات) غیر فعال در پوست می کاهد و در تشکیل استخوان های قوی و سالم نقش اساسی را ایفا می کند.

همچنان که از بروز بیماری راشیتیسم (نرمی استخوان) در کودکان و بزرگسالان جلوگیری می کند و از بروز بیماری پوکی استخوان که در سالمندان شیوع زیادی دارد ، پیشگیری می کند.

البته ، این فواید در صورتی است که از نور آفتاب به طور متعادل استفاده شود ، نه آنکه افراد ساعت های متوالی را در کنار ساحل زیر نور آفتاب بگذرانند.

اثرات آفتاب روی پوست

برنزه شدن معتدل برای پوشاندن رگ ها و دیگر ضایعات پوستی مفید است.

اما همگی بر این حقیقت واقفیم که پوست برنزه ، پوست آسیب دیده است ، زیرا اشعه ماورای بنفش آفتاب به پوست آسیب می رساند و باعث بروز پیری زودرس می شود و احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.

 

حتما بخوانید!
آراستگی ظاهری و آداب لباس پوشیدن

اثرات آفتاب روی پوست

نور خورشید همانند اشعه الکترومغناطیسی است ، ولی انرژی کمتری دارد. به این اشعه ماورای بنفش می گویند که بر حسب طول موج آن ها به سه نوع تقسیم می شود و هر یک از آن ها به نوعی در پوست تاثیر می گذارند.

اشعه ماورای بنفش قادر است که لایه خارجی پوست را بشکافد و در روند تولید سلول های جدید پوست و تولید ماده شاخی که باعث سفت و سخت شدن پوست می شود، تأثیر بگذارد.

همچنان که می تواند لایه زیرین (درونی) پوست را بشکافد و کولاژن را که باعث نرمی و انعطاف پذیری پوست می شود ، از بین ببرد و باعث ضخیم شدن پوست و ایجاد تغییرات منفی در آن بشود.

 

تاثیر نور خورشید بر پوست و آفتاب سوختگی

وقتی در معرض نور خورشید قرار می گیریم ، پوست ما تیره تر می شود. این تیرگی راهی است که پوست از طریق آن مضرات خورشید را دفع می کند ، زیرا نور خورشید سلول های تولید کننده ملانین (رنگدانه ها) را تحریک می کند تا برای جلوگیری از آسیب های نور خورشید ملانین تولید کند.

تسریع در روند تولید ملانین باعث آفتاب سوختگی می شود.

اثرات آفتاب روی پوست

اغلب آسیب های نور خورشید همیشگی است و از بین رفتنی نیست. هرچند آثار موقتی نور خورشید نظیر آفتاب سوختگی از بین می رود ، اما آسیب های دراز مدت معمولا چند سال بعد پدیدار می شوند.

آسیب های خورشید ممکن است پوست شما را بر اثر سرخی و خشکی چروکیده و پژمرده سازد و این عارضه باعث بروز ضایعه ای به نام رگ های شکسته شود ، یعنی گشاد شدن رگ های بسیار باریک پوست و به چشم آمدن آن ها.

 

اثرات آفتاب روی پوست و مراقبت از پوست

در گذشته ، برای مرطوب نگاه داشتن پوست از روغن نارگیل یا روغن بچه و برای جلوگیری از آفتاب سوختگی از اکسید روی برای مالیدن روی بینی و لب ها استفاده می کردند.

اما امروزه ، لوازم آرایشی و بهداشتی بسیاری برای مراقبت از پوست و جلوگیری از آفتاب سوختگی وجود دارد که بو ندارد و در برابر آب مقاوم است و با مراجعه به داروخانه ها و فروشگاه های بزرگ می توانیم نوع مناسب با پوست خود را انتخاب کنیم.

 

حتما بخوانید!
همه چیز درباره پوست انسان و چگونگی کارکرد آن

 

انتخاب کرم یا ماسک ضد آفتاب

مهمترین مسئله ای که در انتخاب کرم یا ماسک ضد آفتاب باید در نظر گرفته شود این است که میزان پیشگیری از آفتاب زدگی و تاثیر نور خورشید بر پوست ، تشخیص داده شود.

به عبارت دیگر ، اگر شما ضد آفتاب شماره ۸ را انتخاب می کنید به این معناست که اگر بدن شما پس از ده دقیقه نشستن در آفتاب شروع به آفتاب سوختگی می کند، در صورت استفاده از ضد آفتاب شماره ۸ می توانید ۸۰ دقیقه زیر نور خورشید بنشینید ، بی آنکه دچار آفتاب سوختگی شوید.

اثرات آفتاب روی پوست

میزان مقاومت ماسک ها و کرم های ضد آفتاب از شماره ۴ تا شماره ۳۰ و حتی بیشتر هم هست. هر چه شماره آن بالاتر رود ، مقدار مقاومت آن بیشتر است.

هر چه پوست شما حساس تر باشد و آمادگی بیشتری برای آفتاب سوختگی و آسیب دیدن داشته باشد ، باید از درجه مقاومت بالا تری استفاده کنید.

معمولا متخصصان پوست درجه مقاومت شماره ۱۵ را برای پوست های معمولی پیشنهاد می کنند که حداقل باید روی صورت و گردن گذاشته شود.

متخصصان توصیه می کنند که نباید بدون تجویز پزشک از درجه مقاومت شماره ۳۰ استفاده کرد ، زیرا مواد تشکیل دهنده آن حساسیت ایجاد می کند.

امروزه ، بسیاری از مرطوب کننده ها و کرم های صورت حاوی ترکیبات ضد آفتاب نیز هستند و شما باید مراقب باشید تا دوبار از یک ترکیب استفاده نکنید.

امروزه ، اگر بخواهید پوست خوبی داشته باشید باید توصیه های مربوط به اثرات آفتاب روی پوست را جدی بگیرید و آن ها را با دقت رعایت کنید.

مطلب قبلیتغذیه ورزشکاران گیاه خوار باید چگونه باشد؟
مطلب بعدیعوامل موثر در بدرفتاری با کودکان و نوجوانان کدامند ؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید