اثرات کنترل نامناسب خشم می تواند بر ذهن تاثیر بگذارد (اگر چه عوامل متعدد دیگری مانند ژن ها ، آسیب جسمی و زیست شیمیایی و اعتیاد نیز ممکن است تعدل روانی را مختل کنند) ولی این عوامل نیز بسیار تاثیر گذارند.

در ادامه با ما همراه باشید تا این عوامل را با هم بررسی کنیم.

خشم افسردگی را تشدید می کند

ابتدا این موضوع را روشن می کنیم که منظور از افسردگی چیست.

ما از غم های گاه و بی گاه که علت آن «احساس کسالت جزئی» یا «آن طور که باید و شاید رو به راه نبودن اوضاع زندگی» است صحبت نمی کنیم.

درباره احساس زودگذر غمگینی و نومیدی که در موقع سوگواری به خاطر فقدان یک عزیز دچارش می شویم نیز حرف نمی زنیم.

ما از نوعی حالت ذهنی صحبت می کنیم که باعث می شود شخص برای مدتی بسیار طولانی احساس کند که گویا «ابری سیاه دور و بر او را فراگرفته» یا در «چاله های عمیق و تاریک» قرار دارد و باور دارد که خودش (یا هر شخص دیگر از انجام هر کاری در رفع آن به کلی ناتوان است.

شخص افسرده که از تاثیرات منفی خشم رنج می برد ، در این حالت احتمالا با نا امیدی تمام درباره خودش و دنیا صحبت می کند.

اثرات کنترل نامناسب خشم

پس از مدتی چه اتفاقی می افتد؟

پس از مدتی ، ممکن است حتی از حرف زدن درباره آن نیز دست بردارد و درست طوری رفتار کند که گویا به خودش یا زندگی اهمیت نمی دهد.

ممکن است به خودش زحمت ندهد که درست و حسابی غذا بخورد ، آراسته و مرتب لباس بپوشد یا با کفایت و کارآمدی کار کند.

می توانید چنین شخصی را از روی رفتارهای بسیار خود ویرانگر او تشخیص دهید ، مانند افراط در سیگار کشیدن یا پی در پی به کارهای خطرناک (احمقانه) دست زدن مانند رانندگی بی دقت و بدون احتیاط یا زحمت ندادن به خود برای رفع مشکلات مالی اش.

وقتی این حالت ذهنی ، ریشه دار و مزمن می شود ، شیمی بدن فرد نیز افسرده می شود و اثرات کنترل نامناسب خشم واضح تر می شود.

او دیگر توان و انرژی کمتری دارد ، اشتهایش کمتر می شود و بیشتر از مقدار متوسط به خواب نیاز پیدا می کند.

عملکرد شغلی و روابطش بدتر می شود (چرا که مصاحبت با چنین شخصی ، کسالت بار و ناراحت کننده است).

به همین دلیل به بی مصرف بودن خودش و بیهوده بودن زندگی ، بیشتر اعتقاد پیدا خواهد کرد.

 

حتما بخوانید!
اثرات سیگار و مواد مخدر بر روی جنین

اثرات کنترل نامناسب خشم به وسواس ، ترس مرضی و اعتیاد دامن می زند

وسواس ها و ترس های مرضی را مواقعی احساس می کنیم که در حال از دست دادن کنترل بر خود یا بر دنیای اطرافمان هستیم.

روان شناسان به این کنترل ها مکانیسم های دفاعی می گویند که به نظر می آید به طور طبیعی در تمام فرهنگ ها به وجود می آیند.

در سطح سازمان ، وقتی مدیران احساس می کنند کنترل سازمان خود را از دست داده اند ، تشریفات اداری و اشتغال ذهنی وسواس گونه نسبت به وجهه عمومی و روال معمول شرکت را افزایش می دهند.

اثرات کنترل نامناسب خشم

در مقیاس کوچکتر مشاهده می کنیم که وقتی کودکان خردسال در حال فراگیری مقابله با احساس های ناشی از ناکامی ها و ناامنی های دنیای پیرامونند ، تحت تاثیر وسواس و ترس های مرضی قرار می گیرند

به عنوان مثال شاید نتوانند بدون انجام برخی آداب و مناسک ویژه زمان خواب ، بخوابند ؛ شاید نسبت به یک اسباب بازی ، قصه ، پتو یا لباس وسواس پیدا کنند یا (هوس های غذایی ) در آن ها به وجود آید.

 

امکان دارد تاثیرات منفی خشم به تمایلات شیدایی دامن بزند

هر کس در بیمارستان روانی کار کرده باشد و به داستان ها و لودگی های بیماران «شنگول» خندیده باشد ، می داند که یک کلمه یا نگاه ممکن است حق سریع و ناگهانی این جنب و جوش شیدایی خنده دار را به خشمی مهار نشدنی وحشتناک تبدیل کند.

کنترل نامناسب خشم همیشه مستقیما باعث اختلال ها و حالت های شیدایی نمی شود ، اما بی تردید می تواند یک عامل آغازگر باشد و مانع بهبودی شخص شود.

برای این که درک کنید این امر از تاثیرات منفی خشم چگونه می تواند اتفاق بیفتد ، زمانی را تصور کنید که بسیار خشمگین بودید ، اما نمی توانستید آن را ابراز کنید.

شاید متوجه شده باشید که دارید کورکورانه و در حالت جنب وجوش به گوشه و کنار خانه یا اداره هجوم می برید.

 

حتما بخوانید!
بیماری ورم معده یا گاستریت

خشم فروخورده

ممکن است کارها یا وظایفی برای خودتان پیدا کرده باشید که قبلا به ندرت به آنها توجه می کردید.

ذهن شما احتمالا به سرعت از موضوعی به موضوع دیگر می پریده است طوری که یک ریز درباره قفسه هایی که باید تمیز می شدند ، صورت جلسه هایی که باید نوشته می شدند ، تماس های تلفنی که باید انجام می گرفتند ، تعطیلاتی که هنوز برنامه ریزی نشده است و جز آن حرف می زدید.

بعد از مدتی ، ناراحتی و عصبانیت شما به طرزی امید بخش برطرف شده و زندگی شما آهنگ طبیعی خود را از سر گرفته است.

اما اکنون منبعی از خشم فروخورده را تصور کنید که به نظر می آید هیچ فعالیتی نمی تواند مسیر آن را تغییر دهد. بدنتان هنوز آرام و قرار ندارد و ذهنتان به شتابش ادامه می دهد.

اثرات کنترل نامناسب خشم

بنابراین ، ممکن است سعی کنید بخندید و مسخره بازی در آورید. هرگاه با نوعی ناکامی یا مشکل مواجه می شوید ، به سرعت به فعالیت یا انبوهی از افکار دیگر می پردازید.

کارها و گفتگوهایی را شروع می کنید ، اما به ندرت به پایان می رسانید ، احساس رضایت خاطر اندکی به دست می آورید ، نا کامی و ناراحتی شما تقویت می شود و در کمال ناامیدی ، باز هم پرشتاب تر می شوید.

سرانجام شما با اطرافیانتان به نقطه فروپاشی می رسید. اگر نخست شما به نقطه فروپاشی برسید ، در حالت افسردگی خواهید بود ، اگر دیگران باشند که نتوانند کنار بیایند ، ممکن است به حالت شما برچسب شیدایی بزنند و معتقد باشند نیاز به مراقبت و کنترل در آسایشگاه روانی دارید.

خوشبختانه تعداد بسیار اندکی از اثرات کنترل نامناسب خشم رنج می برند ، اما آیا هنوز تعداد بسیار زیادی از ما با جایگزین کردن مقدار کمتری از خشم و ناراحتی با فعالیت آشفته ، بدون هدف و غیرسازنده ، وقت و انرژی فراوانی را تلف نمی کنیم؟

 

مطلب قبلیبهترین سن آموزش هنر و موسیقی برای کودکان
مطلب بعدیتقویت سیستم دفاعی بدن با انواع ماست !

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید