ارزش غذایی شیر و لبنیات در تغذیه کودک بسیار بالا می باشد. شیر مهم ترین منبع کلسیم است که نقشی اساسی در رشد طفل دارد.

شیر حاوی پروتیئن ، شکر و چربی هم هست. آن را می توانیم به مواد غذایی همان اندازه مهم مثل ماست و پنیر تبدیل کنیم.

شیر و لبنیات

شیر دوره ی رشد

ترکیب آن شبیه به شیر دوره ی دوم است. این شیر از نظر آهن غنی است ولی پروتئین آن کمتر است و حاوی مقدار زیادی اسید چرب است.

برای پرهیز از کمبود آهن تغذیه با این شیر تا ۱۸ ماهگی یا حداکثر ۲ سالگی توصیه می شود.

 

شیر چرب و نیم چرب

توصیه می کنیم که به طفل شیر چرب بدهید ، زیرا اغلب اسید های چربی که هنوز از مواد غذایی مورد نیاز کودک است از شیر نیم چرب حذف شده است. تقریبا پس از سه سال شیر نیم چرب را کنار بگذارید.

تا پیش از 3 سالگی از شیر غیر پاستوریزه استفاده نکنید و بیشتر از شیر های هموژنیزه و قابل نگه داری برای مدت طولانی به او بدهید.

آیا باید شکر به شیر بیفزاییم؟ نه ، زیرا اطفال به طور کلی از مواد غذایی به قدر کافی شیرین تغذیه می شوند و بهتر است آن ها را به مزه ی طبیعی مواد غذایی عادت دهید.

ارزش غذایی شیر و لبنیات در تغذیه کودک

شیر هایی که شیر نیستند

برخی از نوشیدنی های گیاهی به دست آمده از دانه ها یا غلات (سویا ، بادام یا شاه بلوط) اغلب به نادرست «شیر» نامیده می شوند.

آن ها مطابق قواعد تهیه ی شیر برای نوزادان که ترکیب غذایی شان باید نزدیک به شیر مادر باشد و نیاز های طفل را برآورد ، تهیه نمی شوند.

خطر اصلی مربوط به کلسیم است: اگر نوشیدنی گیاهی را جانشین شیر کنیم ممکن است برای طفل در حال رشد کمبود هایی خطرناک به وجود آید.

بنابراین این گونه نوشیدنی ها را نباید جایگزین شیر مادر با شیر خشک کنیم. ارزش غذایی شیر و لبنیات در تغذیه کودک بسیار بالاست و استفاده از آن ها برای تغذیه ی نوزاد توصیه نشده است.

در عین حال ، امکان تغذیه ی طفل با برخی از شیر خشک های تهیه شده از سویا در شرایطی که پزشک توصیه کرده باشد ، وجود دارد.

شیر بز ، خر یا مادیان را به هیچ وجه و در هیچ موقعیتی نباید به طفل بدهید ، زیرا با نیازهای غذایی طفل مطابقت ندارند.

لبنیات

شامل ماست ، پنیر سفید ، پنیر خامه ای و انواع پنیر است. این مواد غذایی که از شیر به دست آمده اند از نظر کلسیم و پروتین غنی هستند. در مقابل آهن و اسید های چرب آن ها کم است.

اگر برای شما ممکن است تا وقتی می توانید به طفل از شیر دوره ی دوم بدهید ، زیرا این شیر بیشترین مقدار آهن و اسید های چربی که باید در مواد غذایی مورد نیاز کودک شما باشد را تأمین می کند ، ولی مقدار پروتئین آن هم بیش از اندازه نیست.

ارزش غذایی شیر و لبنیات در تغذیه کودک

زمانی که طفل کمتر شیر می خورد ، مواد لبنی متنوع را در روزها و وعده های غذایی متفاوت به او بدهید.

هریک از مواد لبنی معمولا جایگزین یک وعده شیر می شود: در یک وعده ی غذایی هم شیر ، هم لبنیات یا یک قطعه پنیر به او ندهید.

ماست را از تخمیر شیر گاو به دست می آوریم و یکی از مواد لبنی (غیر از شیر) است که بیشترین میزان کلسیم را به همراه کم ترین مقدار پروتئین دارد. بهتر است آن را بدون شکر به طفل بدهید.

 

حتما بخوانید!
مبارزه با ویروس هرپس با مواد غذایی مناسب

پنیر سفید و پنیر خامه ای

مانند پنیرهای دیگر از نظر پروتئین از ماست غنی ترند. ارزش غذایی آن ها از نظر تأمین کلسیم زیاد است ولی باید مراقب میزان پروتئین آن ها هم باشید و مقدار زیادی از آن ها را به طفل ندهید.

برعکس اگر طفل در غذا خوردن سخت گیر است یا نمودار وزن او خوب بالا نمی رود کمی پنیر گرویر رنده شده به پوره سبزی او بیفزایید.

 

انواع کرم برای دسر

این کرم ها بسیار بیشتر از ماست طبیعی شیرین و چرب هستند و بهتر است استفاده از آنها را محدود کنید.

 

ارزش غذایی شیر و لبنیات در تغذیه کودک

لبنیات مخصوص طفل را با استفاده از شیر دوره ی دوم یا شیر رشد تهیه می کنند ، آن ها از نظر آهن و اسید های چرب غنی تر و از نظر پروتئین فقیرتر از شیری هستند که بزرگسالان می خورند.

ارزش غذایی شیر و لبنیات در تغذیه کودک

این لبنیات به ویژه زمانی خیلی مفیدند که شما مجبور شده باشید زودتر از موعد شیر شب یا عصر را قطع کنید زیرا این شیر ها کمبود آهن و اسید های چرب را جبران می کنند.

به جای شیر از انواع پنیر هم می توانید استفاده کنید. پنیر در عین این که مقدار قابل توجهی کلسیم دارد از لبنیاتی است که حاوی بیشترین مقدار پروتئین است. مقدار مصرف آن را در حد متعادل نگه دارید (یک بار در روز).

مراقب پنیر های تهیه شده از شیر غیر استرلیزه باشید: تا پیش از ۳ سالگی از آن ها به طفل ندهید زیرا امکان ابتلای طفل به برخی از باکتری ها (لیستریا) وجود دارد.

شیر و کلسیم از مواد غذایی مورد نیاز کودک

معمولا می گویند تا ۳ سالگی باید در حدود ۵۰۰ میلی لیتر شیر به طفل بدهید که معادل ۵۰۰ میلی گرم کلسیم به بدن او می رساند.

اگر طفل شما این مقدار شیر می نوشد ، خیلی خوب است. اگر رفته رفته شیر عصرانه اش را به سختی تمام می کند ، چند قاشق کمپوت میوه به آن بیفرایید.

ولی نگران نباشید ، دیگر محصولات لبنی ، کلسیم لازم را به بدن او می رسانند. به طور کلی توصیه می کنیم یکی از مواد لبنی را در سه وعده از چهار وعده ی غذای او بگنجانید.

اگر به تنوع و ارزش غذایی شیر و لبنیات در تغذیه کودک  که در سه وعده به او می دهید توجه کنید ، می توانید مطمئن باشید که دست کم ۵۰۰ میلی گرم کلسیم مورد نیازش تأمین می شود.

 

حتما بخوانید!
وقتی طفل غذا نمی خورد چه باید کرد!
مطلب قبلیجلوگیری از سرطان لوزالمعده با مواد غذایی مناسب
مطلب بعدیعوارض چشمی قند خون و دیابت

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید