آکنه یکی ازبیماری های پوستی است که فرضیات زیادی در مورد علل پیدایش و درمان آن مطرح شده است. برای درمان بهتر و ارزیابی شدت آکنه ، آن را به درجات مختلفی تقسیم کرده اند. تقسیم بندی های مختلفی برای انواع آکنه وجود دارد که بعضی از آن ها بسیار پیچیده هستند.

در اینجا یکی از ساده ترین تقسیم بندی ها در ارتباط با انواع آکنه ذکر می گردد. از لحاظ بالینی لزیون های آکنه و لگاریس ، به دو دسته بزرگ تقسیم می شوند: التهابی و غیرالتهابی.

کومدون های غیرالتهابی ممکن است باز یا بسته باشند که اصطلاحا کومدون های باز سرسیاه و کومدون های بسته سرسفید نامیده می شوند.

لزیون های التهابی شامل پاپول ، پوستول ، ندول و کیست ها هستند. شیوع هرکدام از این جوش ها ممکن است از یک بیمار تا بیمار دیگر متفاوت باشد.

اغلب بیماران مبتلا به بیماری های پوستی هم جوش های التهابی و هم جوش های غیرالتهابی را دارند.

 

کومدون از انواع آکنه

یک توده چربی در درون فولیکول مو است. کومدون ها جزو ضایعات تیپیک آکنه هستند ولی تمامی کومدون ها الزام منجر به آکنه نمی شوند.

به عنوان مثال کومدون های ایجاد شده در پوست هایی که در نتیجه تابش نور آفتاب صدمه دیده اند و یا کومدون هایی که در نتیجه تماس با مواد شیمیایی حساسیت زا ایجاد شده اند و یا کومدون های ایجاد شده در پوست افراد پیر می توان اشاره کرد. این موارد آکنه یا جوش غرور جوانی به حساب نمی آیند و از بیماری های پوستی هستند.

انواع آکنه

کومدون ، شامل تجمعی از سلول های شاخی و سبوم می باشد و ممکن است میکروارگانیزم هایی نیز در آن یافت شود. کومدون ها در ابتدای تشکیل (میکروکومدون) خوانده می شوند.

بعد از مدتی میکروکومدون به کومدون های بسته و باز تبدیل می شوند. کومدون های سربسته (سرسفید) ، برجستگی های ظریف ۱ تا ۲ میلی متری به رنگ پوست هستند.

تجمع سلول های شاخی در سطح فولیکول های مو مانع خروج چربی شده و مقداری چربی در زیر پوست و کنار فولیکول مو تجمع پیدا کرده است.

کومدون های باز از انواع آکنه (سرسیاه = Blackhead) ، شامل تجمع متراکمی از سلول های شاخی پوست است که در دهانه ی فولیکول های مو تجمع پیدا کرده اند و به رنگ سیاه دیده می شوند. رنگ سیاه ، شاید به علت تجمع رنگدانه های سیاه رنگ ملانین باشد.

کومدون های باز ۲ میلی متر قطر داشته و دارای سوراخ نسبتا گشادی هستند. کومدون ها در اثر فشار های مکانیکی ، بصورت تودهی جامدی از پوست خارج شده و به بیرون رانده می شوند.

 

حتما بخوانید!
برای داشتن ناخن های سالم چه کنیم؟

پاپول از دیگر بیماری های پوستی

برآمدگی های قرمز کوچک و نسبتا سفت هستند که از کومدون های بسته به وجود آمده و در اغلب موارد از نوع فولیکولی می باشند.

پاپول ها با ارتشاح التهابی در اطراف فولیکول های مو حاوی کومدون مشخص می شوند. پاپول های التهابی هنگامی ایجاد می شوند که فولیکول سر باز کرده و پاسخ التهابی ناشی از آن رخ داده است.

 

پوستول

پوستول ها شامل برآمدگی های کوچک محتوى ترشح همراه با چرک بوده و از پاره شدن دیواره فولیکول و خروج مواد تجمع یافته درون آن به داخل درم پوست می شود.

لذا حالت التهابی پیش می آید ، اگر تهاجم نوتروفیل ها کم یا سطحی باشد پوستول ایجاد می شود.

انواع آکنه

این انتشار سبب یک پاسخ التهابی نوتروفیلی در منطقه می شود ، بنابراین پوستول های انواع آکنه حاوی کراتین سفید سفت و سلول های التهابی می باشد.

پوستول های متوسط ، معمولا در عرض ۱۰-۷ روز خشک شده و جای زخم قرمز رنگ و قابل رؤیتی از خود برجای می گذارند ولی در صورت شدید بودن و تخریب اپیدرم (در اثر دستکاری) ، این مدت ممکن است طولانی تر شود.

 

نودول

التهابات و برآمدگی های بزرگتر و عمیق تری نسبت به پاپول ها بوده و سفت تر و غالبا دردناک تر می باشند.

نودول ها نیز پس از پاره شدن دیواره فولیکول مو و خروج مواد درون آن ایجاد می شوند.

وقتی که فولیکول های مو پاره می شوند ، سلول های شاخی ، مواد چربی و عوامل باکتریایی تجمع یافته به درم اطراف وارد می گردد.

این انتشار سبب یک پاسخ التهابی نوتروفیلی شدید همراه با سلول های مونونوکلئر و سلول های غول آسا می شود.

 

کیست

کیست های التهابی که گاها اندازه آنها به ۲-۴ سانتی متر می رسد ، هنگامی بیماری پوستی رخ می دهند که پدیده های بالا به شکل غیرعادی و شدیدتر و عمقی تر در غدد چربی و فولیکول مو رخ دهد.

این ضایعات کیستیک ، دردناک بوده و بعد از بهبود دارای اسکار و اثر جوشگاه می باشند.

فرم مزمن و شدید التهابی آکنه کیستیک (آکنه کونگلوباتا) می باشد که غالبا در صورت و تنه ی فرد دیده می شود.

ضایعات کومدون ، پاپول ، پوستول ، ندول و کیست در صورت و تنه بیمار بوجود می آید. این بیماری ممکن است سال ها طول بکشد و باعث تشکیل اسکار های عمیق روی پوست بشود.

شیوع انواع آکنه ، توأم با آغاز بلوغ و از حدود ۱۴ سالگی در پسران و کمی زودتر در دختران بوده ولی به طور کلی دوام و شدت آن در پسران بیشتر است.

انواع آکنه

ضایعات اولیه شامل کومدون ها و پوستول های کوچک می باشد و معمولا در محل پیشانی ، بینی و روی گونه ها بروز می کند.

بعد از مدتی ، ضایعات گوناگون فوق بزرگتر و شدیدتر شده و پاپول ها و پوستول های ملتهب تر و بزرگتری را ایجاد می کنند.

این ضایعات معمولا از روی پیشانی ، بینی و گونه شروع می شوند. این ضایعات در ناحیه تحتانی گونه ها ، چانه و خطوط فکی در فک تحتانی پیدا می شوند.

ضایعات التهابی ممکن است روی شانه ها و روی سینه ، قسمت فوقانی بازو ها و پشت فرد نیز دیده شود.

آکنه بیماری پوستی خاصی است به طوری که تظاهرات آن ممکن است محدود به یک کومدون زودگذر بوده و یا منجر به تشکیل کیست های شدید و انواع پیچیده و شدید این بیماری نظیر آکنه کونگلوبا تا گردد. در این موارد لازم است فرد تحت معاینات پزشکی قرار گیرد و درمان را جدی بگیرد.

گاهی انواع آکنه به صورت جوش های سفید و ریزی معمولا روی صورت ، خصوصا اطراف چشم ها دیده می شود.

این ضایعات (میلیا) نامیده می شوند و هیچگونه منفذی روی سطح پوست ندارند و نمی توان آن ها را مانند کومدون های سر سیاه در طی مراحل پاکسازی ، تخلیه کرد.

مطلب قبلیآموزش جذب رایگان بازدیدکننده بیشتر برای وبسایت یا وبلاگ
مطلب بعدیعوارض جانبی مصرف قرص های ضد بارداری

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید