اگر تصمیمی به نفع شیر خشک گرفته اید و از شیر دادن منصرف شده اید یا این که برای مدتی شیر داده اید و می خواهید روند آن را تغییر دهید در این قسمت به مطالب مورد نیاز شما جهت آغاز تغذیه با شیر خشک می پردازیم.

متوقف کردن تولید شیر

اگر تصمیم قطعی به تغذیه بوسیله شیر خشک و شیر دادن با شیشه شیر گرفته اید ، باید حتما در سینه های خود فرایند تولید شیر را متوقف نمایید.

تولید شیر با گرما دادن و تحریک سینه شروع می شود. جهت متوقف کردن تولید شیر ، فضا و شرایط مخالف آن را مهیا کنید.

تغذیه با شیر خشک

در اینجا چند توصیه جهت متوقف کردن تولید شیر و تغذیه با شیر خشک را با هم بررسی می کنیم:

  • یک سوتین تنگ بپوشید.
  • هنگامی که سینه هایتان پر می شود، کیسه ی یخ بر روی آنها بگذارید (معمولا سه یا چهار روز بعد از تولد نوزاد.)
  • داخل سوتین خود کیسه ی یخ یا بسته های کوچک سبزیجات منجمد ، مانند نخود سبز یا ذرت بگذارید که می تواند به راحتی تا شده و در داخل کرست جا بگیرد. برگ کلم سرد را داخل سوتین خود بگذارید. کلم از نظر شیمیایی برای کاهش تولید شیر عمل می کند.
  • هنگام دوش گرفتن اجازه دهید آب سرد بر سینه هایتان ریخته شود.

اگر برای مدت کوتاهی می خواهید شیر بدهید (۶ تا ۱۲ هفته) ، برای راحت تر شد جایگزینی سعی کنید یک وعده در روز به نوزاد خود شیر خشک بدهید. سینه های پر شده ممکن است خیلی ناراحت کننده باشند.

در شرایطی که با ناراحتی شدید روبرو شدید ، ممکن است مایل باشید در مورد دارویی مسکن با دکتر خود صحبت داشته باشید. خوشبختانه ، پرشدگی معمولا فقط ۳۶ تا ۴۸ ساعت باقی می ماند.

بهترین شیشه ها و سرشیشه ها برای تغذیه با شیر خشک

در انتخاب سر پستانک ها و شیشه های مختلف و متنوع مشکلی نخواهید داشت. بعضی از نوزادان علاقه ی بالایی به یک نوع سر پستانک و یا شیشه نسبت به دیگری نشان می دهند.

برای فهمیدن وسایلی که بهترین تأثیر را برای شما و نوزادتان دارد ، باید آزمایش کنید.

شیشه های چهار اونسی جهت استفاده در هفته ها یا ماه های اول مناسب می باشد. بعد ها ، زمانی که مقدار شیر نوزاد بیشتر می شود ، می توانید آن را به شیشه های هشت اونسی تغییر دهید.

در واقع برخی از بطری ها کیسه ی پلاستیکی نگه می دارد. بدین صورت که کیسه های پلاستیکی شفاف و کوچکی را داخل بطری جای میدهید که شیر خشک یا شیر را نگهداری می کند.

مزیت این نوع بطری آن است که می توانید کیسه ی خالی شیر را دور بیندازید ، و لازم نیست نگران استریل کردن محفظه ی پلاستیکی آن باشید.

همچنین ، از این جهت که کیسه ی پلاستیکی به شکلی طراحی شده است که جمع شود ، هوای پایین تری وارد کیسه و معده ی نوزاد می گردد.

برخی از بطری ها زاویه دار می باشد ، که قابلیت ورود هوای پایین تری را با خوردن به نوزاد می دهد ، و به کاهش نفخ منجر می شود.

 

حتما بخوانید!
انجام اولین معاینه ی دوران بارداری چگونه است؟

سرپستانک های متفاوت

جهت شیر دادن با شیشه شیر ، سرپستانک ها با تنوع زیادی وجود دارند. سرپستانک های نوزادان سوراخ کوچکتری دارد و اندازه ی سوراخ با سن نوزاد افزایش می یابد (به طور کلی سرپستانک ها برای نوزادان ، اندازه های ۳ تا ۶ ماهگی و سپس اندازه های بزرگتر برای نوزادان بزرگتر است).

سر پستانک های ارتدنسی ، برای تناسب طبیعی تر طراحی شده است. بعضی از سرپستانک ها از شیرابه (لاتکس) ساخته شده اند و بعضی دیگر از سیلیکن ساخته شده اند ، که شفاف می باشد و بوی کمتری دارد.

شاید نوزاد شما به شدت یک نوع از آن ها را بر دیگری ترجیح دهد و متوجه تفاوت آن ها نشود.

 

تغذیه با شیر خشک به نوزاد با شیشه ی شیر

امکان دارد مادر بزرگ ، مادر و یا هر کدام از دوستان شما ، به شما از روی خیرخواهی بگویند با جوشاندن شیشه های شیر آن ها را استریل نمایید.

اما اغلب متخصصان اطفال خیال می کنند این کار غیرضروری می باشد. مادری که خودش شیر می دهد ، مجبور به جوشاندن نوک سینه هایش نیست.

تغذیه با شیر خشک

اکثر والدین انتخاب می کنند که بطری های شیر نوزاد خود را گرم کنند ، اما حرارت دادن لزومی ندارد. گرم کردن شیشه ی شیر را می توانید به طرق مختلفی انجام بدهید.

بطری را می توانید در یک ظرف آب داغ جای داده و یا یک بطری گرم کن را مورد استفاده قرار دهید.

در صورتی که جهت گرم کردن شیشه ی شیر نوزاد خود از مایکروویو استفاده می نمایید ، کاملا مراقب باشید.

ممکن است شیر به طور یکسان گرم نشود ، و بعضی از قسمت های آن برای نوزاد بسیار داغ باشد.

در هر حال ، در صورتی که شیشه را بعد از گرم کردن تکان دهید ، ممکن است حرارت آن یکسان گردد. قطعا برای اطمینان از دمای شیر ، ابتدا مقداری از آن را روی مچ خود بپاشید.

 

شرایط نگه داری شیر

به طور کلی نگه داشتن ته مانده شیر روش درستی نیست. با وجود این ، برخی از متخصصان اطفال می گویند استفاده ی مجدد از شیر برای یکبار مانعی ندارد. از این رو در این مورد با دکتر نوزاد خود صحبت نمایید.

در شیر دادن با شیشه شیر در نظر داشته باشید که هرگز شیشه ی پر شده از شیر را به مدتی طولانی خارج از یخچال نگذارید ، زیرا گرما موجب رشد باکتریایی می شود که می تواند معده نوزاد شما را به هم بریزد.

اکثر انواع شیرخشک ها به شکل مخلوط به بازار عرضه شده است ، اما بعضی به شکل مایع غلیظ و یا به شکل پودر در بازار عرضه می گردد ، که ضروری می باشد به هر دو آب افزوده شود.

اشکال کنسانتره یا پودری (غلیظ) از قیمت پایین تری برخوردار می باشد ، اما امکان دارد مثل انواع دیگر شیر خشک در همه جا قابل دسترس نباشد. (مثلا برخی از شیر خشکهای ضد آلرژی ، به شکل های مخلوط و با قیمت گران تری عرضه می شود.)

 

حتما بخوانید!
بیماری سرطان پروستات و نقش مواد غذایی در پیشگیری و کنترل آن

واکنش آلرژی زا نسبت به شیر

بعضی از نوزادان نسبت به تغذیه با شیر خشک خود واکنش آلرژی زا نشان می دهند ، ممکن است دچار به هم ریختگی معده یا بثورات پوستی بشوند.

اگر نوزاد شما دچار حساسیت شد ، با متخصص اطفال خود صحبت کنید. امکان دارد مایل به تغییر شیر نوزاد بر اساس سویا یا بقیه شیر خشک های ضد آلرژی زا باشد.

تغذیه با شیر خشک

وضعیت های مختلف برای تغذیه با شیر خشک به نوزاد

به طور کلی متخصصان اطفال توصیه می کنند هرگز شیشه شیر را نباید با اتکا به بالش در دهان نوزاد راست نگه داشت ، زیرا راست نگه داشتن شیشه دال بر تنها داشتن نوزاد است.

همچنین، به پشت خواباندن نوزاد به همراه شیشه ای که راست در دهان نگه داشته شده ، امکان خفگی را بیشتر می کند. راست نگه داشتن شیشه همچنین می تواند باعث پوسیدگی دندان شود.

رایج ترین وضعیت برای شیر دادن با شیشه شیر به نوزاد ، در آغوش گرفتن نوزاد در یک دست ، نزدیک بدن خود است.

 

در اینجا توصیه هایی برای مادرانی که شیر خشک و میدهند ، آورده شده است:

  • نوزاد را در حین شیر دادن زیاد نپوشانید یا زیاد گرمش نگه ندارید. ممکن است کودک آنقدر احساس راحتی کند که به جای شیر خوردن بخوابد.
  • در اواسط شیر خوردن پوشک نوزاد را عوض کنید. این کار ممکن است در بیدار نگه داشتن او کمک بکند، تا بتواند مابقی شیر را تمام کند.
  • اگر نوزاد برای پیدا کردن سر پستانک برای گذاشتن در دهانش دچار مشکل شده ، ضربه ی ملایمی به گونه ی او بزنید ، تا او به آن سمت بچرخد.
  • برای امتحان از گرسنه بودن نوزاد ، نوک انگشت خود را (انگشت تمیز) داخل دهان او برده و ببینید شروع به مکیدن می کند یا نه.
  • برای تغذیه با شیر خشک نوزاد ، شیشه را کمی کج نگه دارید ، به طوری که سرپستانک کاملا از شیر پر باشد ، بدین طریق مقدار هوایی که نوزاد می خورد ، به حداقل می رسد.
مطلب قبلیانواع جوش زدن نوزاد در ماه های اول زندگی و درمان آن ها
مطلب بعدیهمه چیز درباره ماده روان گردان اکستازی و مضرات آن

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید