شناخت خواص و موارد مصرف چای ، کاربرد و مورد استفاده آن را در پی دارد. همچنین ممکن است به کار گرفتن چیزی ، شناخت آن را موجب شود.

به هرحال هر یک از این دو ، (شناخت) به عنوان یک دریافت ، و (کاربرد یا به کارگیری) به عنوان یک رفتار ، با یکدیگر در رابطه کنش متقابل قرار دارند ، و بریکدیگر تأثیر می گذارند و ممکن است در هر مورد ، این یا آن مقدم بر دیگری قرار گیرند.

چای علاوه بر آن که به صورت یک نوشیدنی گرم مصرف می شود ، موارد استفاده دیگری هم به عنوان ماده مخدر ، خواب شکن ، دارو ، ماده ضدعفونی و شوینده ، ماده رنگین ، و مانند این ها دارد که در پزشکی ، صنعت و موارد دیگر به کار می آید.

 

چای ، ماده مخدر

به استناد این متن ، چای را نخست به عنوان یک ماده مخدر می شناخته اند و دست کم این یکی از نخستین موارد استفاده از چای بوده است.

تولید و عرضه آن در انحصار پادشاه و حکومت بوده و خرید و فروش غیر مجاز (قاچاق) آن ، مجازات بسیار سنگینی داشته است.

مصارف چای بعنوان ماده خواب شکن

مصارف چای بعنوان ماده خواب شکن

از زمان پیدایش افسانه «باری دارما» ، تا به زمانه ما ، چای به عنوان یک نوشیدنی خواب شکن شناخته است.

مثل قصه ها و افسانه های بسیاری از گیاهان ، در فرهنگ های مختلف ، که با انسان ریشه و تباری مشترک پیدا می کنند ، چای نیز از مژه های فروریخته باری دارما می روید ، که می خواهد خواب را از چشمان خود براند و خاصیت خواب شکنی را همچنان در همه زمانه ها به یاری شب بیداران می برد و این دومین خصلت و خاصیت چای است که پیشینه اش در غبار افسانه ها پیدا و ناپیداست.

 

خواص و موارد مصرف چای در دارو و درمان

چای به صورت برگ سبز تازه یا خشک و یا دم کرده آن ، بیشتر و پیش تر ، به عنوان یک ماده دارویی شناخته شده است تا یک نوشیدنی مفرح و آرام بخش.

حتما بخوانید!
چه کسانی نیاز به پیشگیری از بارداری دارند؟

این که نخستین خبرهای چای را در متون کهن فارسی ، از کتاب های قرابادین (مجموعه های داروها و دستورات درمانی) داریم ، نیز بیانگر جایگاه و کاربرد دارویی آن است.

چای تا قرن ها این مورد استفاده اصلی خود را حفظ کرد ، که تا امروز نیز کم و بیش ادامه دارد.

خواص و موارد مصرف چای برای شست و شو و خستگی و التهاب چشم نیز به کار می رود. به این ترتیب که چای تازه دم و اصطلاح سرگل چای را صاف می کنند و برای شست و شوی چشم در استکان می ریزند و می گذارند تا کمی سرد (ولرم) شود.

چشم را در داخل استکان و متمایل به بالا نگه می دارند ، به طوری که چای داخل چشم شود و کره چشم را می گردانند تا خوب شست و شو داده شود.

درمان اسهال با خوردن چای

درمان اسهال

خاصیت دیگر چای که در همه جا شناخته شده ، ایجاد یبوست است به این لحاظ در تمام نقاط بررسی شده ، دم کرده غلیظ چای ، به صورت خالص یا همراه با مواد دیگر مثل نبات ، برای درمان اسهال و دل دردهای ناشی از برهم خوردن تعادل معده به کار برده می شود.

در جوانرود کرمانشاه ، برای درمان اسهال چای خشک را در ماست می ریزند ، به هم می زنند و به بیمار می دهند.

مصارف چای در گیلان غرب به این صورت است که چای و توتون را با هم دم می کنند و تفاله آن را در محل گزیدگی نیش عقرب و مار می گذارند و رویش را می بندند. این کار را چند بار تکرار می کنند تا زهر به خارج از بدن انتقال پیدا کند.

 

نرم کردن گوشت

بنا بر گردآمده های پژوهش های میدانی چای ، از جمله خواص شناخته شده آن ، نرم کردن گوشت است.

حتما بخوانید!
پرورش رشد عقلی در فرزندان

در مرودشت چای خشک را برای کباب و برخی غذاهای دیگر روی گوشت می ریزند و می گذارند مدتی بماند تا گوشت نرم و اماده شود.

 

رنگ

از جمله خواص چای ، خاصیت رنگ کنددگی است. از آن در ترکیب های متفاوتی برای رنگ کردن چیزهای مختلف استفاده می شود.

این ویژگی چای نیز از دیرباز در کشور چین شناخته شده بود و آن را برای رنگ کردن منسوجات پشمی به کار می بردند.

رنگ کنندگی یکی از خواص و موارد مصرف چای است که مورد استفاده صنعتی پیدا کرده است.

تفاله چای را برای شستن قالی به کار می برند ، زیرا رنگ پس نمی دهد و در نتیجه رنگ قالی را خراب نمی کند.

کاربردهای جانبی مصارف چای

کاربردهای جانبی مصارف چای

برخی خواص و مصرف چای نه به لحاظ خاصیت آن ، بلکه به سبب نوع مصرف آن است ، در مورد زیر از این گونه است.

 

پیشگیری از غریب گز

دم کرده چای را چون به صورت داغ و با مواد شیرین می خورند و دارای عطر و ته مزه تلخی هم هستر، می شود وسیله خوراندن مواد دیگری قرارداد که طعم و بوی آن در کیفیات یاد شده گم شود.

بنا به پژوهشی که در سال ۱۳۷۰ در منطقه کیاسر مازندران درباره خواص و موارد مصرف چای داشتند ، در آن منطقه ، حشره ای به نام غریب گز وجود دارد ، که ماده داخل نیش آن ، عاملی را به بدن انسان منتقل می سازد که موجب ایجاد حشراتی عنکبوتی شکل در معده می شود و گاهی به مرگ بیمار می انجامد.

صرف نظر از چاره های درمانی ، یک راه پیشگیری از این بیماری این است که یک دانه غریب گز را همراه چای دم می کنند و بدون اطلاع مهمان تازه وارد ، (غریب) به او می دهند و به این ترتیب آن شخص در مقابل گزش حشره مصونیت پیدا می کند.

مطلب قبلیجلوگیری از هدر رفتن پهنای باند وبسایت با رعایت چند نکته ساده !
مطلب بعدیراه های درمان اختلال پانیکی + موارد پرهیز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید