نقش هورمون درمانی در درمان پوکی استخوان بانوان

هورمون درمانی را اغلب پزشکان برای درمان پوکی استخوان بانوان تجویز می کنند ، به این دلیل که با افزایش سطوح استروژن ، از استخوان هایتان محافظت می کند.

چون بزرگ ترین خطر و بیش ترین احتمال شکستگی لگن و مچ و ساعد دست ها در زنان حدود 75 سالگی رخ می دهد ، ممکن است تا پیش از این سن به هورمون درمانی نیازی نباشد.

در واقع ، ممکن است اصلا به آن نیازی نداشته باشید. مهم است به خاطر آورید که شرکت های دارویی از مصرف زودهنگام هورمون درمانی در زنان استفاده زیادی می برند.

اگر این نوع درمان را در اواسط چهل سالگی شروع کنید ، سال های سال باید بهای آن را بپردازید و به هورمون درمانی ادامه دهید.

 

برای مداوای پوکی استخوان زنان در این دام نیفتید

اگر هورمون درمانی را انتخاب می کنید ، دلایل آن را با دقت بررسی کنید و به یاد داشته باشید از دست دادن استخوان تا سنین بسیار بالاتر در زندگی برایتان دردسرساز نخواهد بود.

انقلاب عظیمی که در فرایند آزمایش ها صورت گرفته به معنای آن است که تراکم استخوان و سرعت از دست دادن آن را به طور منظم می توانید بسنجید.

برای مداوای پوکی استخوان زنان در این دام نیفتید

از آن جا که اکنون ارزیابی این که آیا در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستید یا نه بسیار آسان تر شده ، دلیل کافی دارید تا تصمیم خود را در باره شروع و مصرف هورمون درمانی به سال های بعد و دوران سالخوردگی موکول کنید.

چرا دست نگه دارید؟ چون که هورمون درمانی با مجموعه ای از مشکلات سلامتی نظیر افزایش خطر سرطان پستان ، بیماری قلبی و سکته همراه است و اگر لازم نیست حتمأ هورمون درمانی کنید ، لزومی ندارد خود را

در معرض ابتلا به این بیماری ها قرار دهید.

آیا منطقی است برای جلوگیری از پوکی استخوان که ممکن است تا هفتاد با هشتاد سالگی رخ ندهد هورمون درمانی کنید و دچار مشکلاتی نظیر سرطان پستان یا ترومبوز در سنین پنجاه یا شصت سالگی بشوید؟

 

بی فسفونات ها

بی فسفونات ها را سابقا در صنعت برای صاف و شفاف کردن آب به کار می بردند ، چون از تشکیل کریستال های کربنات کلسیم جلوگیری می کند.

حتما بخوانید!
نقش دستگاه تناسلی زن در حاملگی

اما اکنون داروهای (ضد جذب مجدد) غیر هورمونی هستند که به خصوص در مداوای پوکی استخوان به کار می روند.

داروهایی که مصرفشان رایج تر است عبارتند از اتری دونات ، آلن درونات و ریسدرونات که جدید تر هستند.

این دارو ها جلوی فعالیت استئوکلاست ها را می گیرند ، یعنی سرعت تجزیه و تحلیل استخوان را کاهش می دهند.

این دارو ها تا زمانی که به مصرفشان ادامه دهید تراکم استخوان را ثابت نگه می دارند و در کاهش احتمال شکستگی ( صرف نظر از سنی که مصرفشان را شروع می کنید) موثرند.

گرچه استخوان تحلیل و از دست رفته را بازسازی نمی کنند ، اما مانع از تحلیل و فقدان بیش تر می شوند و احتمال شکستگی های مربوط به پوکی استخوان را به تقلیل می دهند ، اما متاسفانه این ویژگی محافظیتشان به محض قطع مصرف دارو ها یه سرعت از بین می روند.

متأسفانه تمام انواع بی فسفونات ها عوارض جانبی نظیر اختلالات گوارشی به همراه دارند و از همه بدتر آلندرونات است ، پس به شما می گویند با معده خالی آن را بخورید و سپس به مدت حداقل نیم ساعت صاف بنشینید چون مری (لوله ای که به معده منتهی می شود) را تحریک و ملتهب می کند.

برای به حداقل رساندن این مشکل ، امروزه می توان آلن درونات را یک بار در هفته مصرف کرد ، اما باید نکات ایمنی و احتیاط مورد قبل را باز هم رعایت نمود.

بی فسفونات ها درمان پوکی استخوان

فلوراید سدیم برای پوکی استخوان بانوان

بحث های فراوانی درباره این دارو شده است. فلوراید در چند کشور نظیر فرانسه و آلمان داروی تأیید شده ای برای درمان پوکی استخوان است ، چون پزشکان می گویند تنها عاملی است که می تواند به طور مستقیم تشکیل استخوان را تحریک کند.

تمام شیوه های درمان و داروهای دیگر برای مداوای پوکی استخوان ضد جذب مجدد هستند ، به عبارت دیگر مانع از تحلیل و از دست دادن بیشتر استخوان می شوند.

اما با وجود این که بررسی ها نشان دادند فلوراید افزایش بالایی در تراکم استخوان را سبب می شود ، هیچ کس نمی داند آیا این استخوان جدید به اندازه کافی قوی هست یا نه و شواهد و مدارک کنونی دال بر این مطلب هستند که هیچ کاهشی در شکستگی ها بر اثر استفاده از فلوراید صورت نمی گیرد.

حتما بخوانید!
چرا سیگاری ها سیگار می کشند؟

همان طور که کمیته سلامتی در جنبه های پزشکی غذا و تغذیه (COMA) خاطر نشان ساخته ، ترکیب و وارد

کردن فلوراید به استخوان مانع از تشکیل کریستال ها می شود و استخوان را از نظر ساختاری ضعیف تر و حتی شکننده تر از استخوان های موجود می کند.

عوارض جانبی  آن برای پوکی استخوان بانوان نیز عبارتند از: تحریک شیره معده ، حالت تهوع و احساس درد در پاها.

 

پس فلوراید آب چه می شود؟

وقتی فلوراید به طور طبیعی در آب وجود داشته باشد ، از مواد معدنی که آب از میان آن ها عبور می کند حاصل شده و سطوحش حدود 1/0  تا ۲ بخش در میلیون است. سطوح بالای فلوراید ممکن است خطر شکستگی لگن را افزایش دهد.

بالاترین میزان فلوراید را در خمیر دندان ها می یابید که می تواند به سطوح بسیار بالای هزار بخش در میلیون برسد.

مازاد فلوراید موجب ریختن و افتادن دندان ها نمی شود ، چون مینا و عاج دندان ، برخلاف استخوان ها ، پیوسته در حال تجزیه و تحلیل و دوباره سازی نیستند.

اما ممکن است منجر به پدید آمدن لکه های دندانی شود که طی آن دندان ها به وضوحا لکه دار و رنگ به رنگ می شوند. ( البته ، اگر خمیر دندان به میزان زیاد بلعیده شود نیز دردسرساز خواهد بود.)

کلسی تونین شکستگی استخوان

کلسی تونین

کلسی تونین هورمونی است که توسط سلول های موجود در غده تیروئید ساخته می شود و جلوی تجزیه و تحلیل استخوان ها را می گیرد.

این ماده به صورت اسپری های بینی در دسترس است. سابق بر این تنها به صورت تزریق روزانه در دسترس بود که باید برای مدت کوتاهی انجام می گرفت.

اسپری های بینی اکنون برای مداوای پوکی استخوان حتمی در زنان پس از یائسگی مورد استفاده قرار می گیرد و شهرت که احتمال شکستگی ها را کاهش می دهد.

رایج ترین عارضه جانبی استفاده از اسپری بینی رینیت ( یا التهاب پرده مخاط بینی و آبریزش) است.

مطلب قبلیعوامل موثر در دیابت و بیماری قند
مطلب بعدیبهترین راه های کاهش وزن در دوران یائسگی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید