ساختمان و نقش دستگاه تناسلی زن در حاملگی بسیار پیچیده تر از ساختمان و اعمال دستگاه تولید مثل مرد می باشد.

اسپرم توسط دستگاه تناسلی مردانه و تخمک توسط دستگاه تناسلی زنانه تولید می‌شوند.

اولین عضو مؤثر و ضروری برای ایجاد رابطه دخول و مقاربت ، در زن واژن (مهبل) می باشد.

واژن ، کانالی است که بیرون بدن زن را به درون بدن ( رحم ، لوله های رحمی و محل باروری تخم) وصل می کند.

البته در دختران باکره ، دهانه واژن توسط پرده بکارت بسته است ، این پرده دارای یک یا چند سوراخ می باشد که اندازه سوراخ می تواند از سر یک سوزن تا اندازه ورودی دو انگشت باشد.

معمولا در اولین نزدیکی پرده بکارت پاره می شود و سوراخ پرده بکارت به قدر کافی گشاد می شود که آلت نعوظ کرده که بتواند وارد واژن بشود.

در هنگام مقاربت واژن اندکی متسع می شود. در حالت عادی مهبل دارای رطوبت مختصری می باشد که با ترشحات دهانه رحم و غدد مخصوص مهبل به رطوبت آن اضافه می گردد.

در هنگام تحریک جنسی ترشحات مهبل بسیار زیاد می شود و رطوبت ایجاد شده ، دخول آلت را بسیار آسان می کند.

 

دستگاه تناسلی زن ابتدای بلوغ

بطور معمول از ابتدای بلوغ حدوده (۱۳-۹) سالگی تا دوران یائسگی (۵۰-۴۵) ، تقریبا در هر ماه یک تخمک رسیده از تخمدان رها می شود.

البته این وظیفه را به صورت غیر منظم در هر ماه یک تخمدان (چپ یا راست) به عهده می گیرد ، به این عمل ، تخمک گذاری گفته می شود ، که حدودا ۲ هفته مانده به قاعدگی ، با مکانیسم بسیار حساس و پیچیده ای انجام می گردد.

دستگاه تناسلی زن در حاملگی

امروزه هنوز با پیشرفت علم نتوانسته اند زمان دقیق تخمک گذاری را به طور قطع ، تشخیص دهند و همین مسأله جلوگیری از بارداری را بسیار مشکل کرده است.

سلول تخم درشت ترین سلول بدن انسان است. وقتی تخمک در دستگاه تناسلی زن در حاملگی از تخمدان رها می شود ، توسط انتهای لوله رحم که به شکل دهانه شیپور گشاد می باشد به داخل لوله کشیده می شود.

به محض این که تخمک وارد لوله رحمی شدند راه را به سرعت طی می کند ، سپس سرعتش به شدت کم می شود. اگر تخمک در این فاصله بارور نشود ، ۱۲ ساعت بعد از تخمک گذاری شروع به نابود شدن می کند.

 

حتما بخوانید!
با بدرفتاری کودکان در طول تعطیلات چه باید کنیم؟

روند آمیزشی جنسی

در جریان مقاربت ، مرد مایع منی را به داخل مهبل زن ، نزدیک گردن رحم که محل ورودی به رحم می باشد ، تخلیه می کند.

در مایع منی ریخته شده چندین میلیون اسپرم حرکت می کنند. سرعت حرکت اسپرم ها زیاد است و باید خود را از واژن به رحم برسانند ، برای این عمل باید از دهانه رحم عبور کنند.

سوراخ دهانه رحم در روزهای عادی دوره ماهانه ترشح کم و غلیظ و غیرقابل نفوذ دارد.

ولی ۵-۴ روز وسط دوره ماهانه که زمان تخمک گذاری است دارای ترشح آبکی ، زیاد و مناسب برای نفوذ اسپرم ها می باشد.

در واقع در عرض چند دقیقه بعد از مقاربت هزاران اسپرم به طور فعال وارد محیط بلغمی گردن رحم می شوند.

نکته مهم این است که اوج لذت جنسی زن (ارگاسم) و انقباضات حاصله در این جریان نقشی ندارد و حتی اگر زن به این مراحل نرسد ، نطفه ها در مدت یاد شده به رحم و لوله های رحمی می رسند.

سپس اسپرم ها وارد رحم شده و از طریق مایعی که سطح داخلی رحم را پوشانده حرکت می کنند ، تا به دهانه لوله های رحمی در دستگاه تناسلی زن برسند.

طبیعتا از مهبل تا رسیدن به لوله ها از تعداد اسپرم ها به شدت کاسته می شود. تخمین زده شده که از چندین میلیون اسپرم وارد شده فقط چند صد اسپرم به لوله رحمی که حامل تخمک است ، می رسند و بقیه به نوعی در طول مسیر پراکنده می شود و از این تعداد نیز فقط یکی موفق به باروری تخمک می گردد.

دستگاه تناسلی زن در حاملگی

ماندگاری اسپرم به چه صورت است؟

یک اسپرم حدودا ۴۸-۲۴ ساعت و گاهی تا ۷۲ ساعت پس از ورود به دستگاه تناسلی زن قدرت باروری خود را حفظ می کند.

نطفه تقریبا بلافاصله بعد از چسبیدن به تخمک کم تحرک می شود و تخمک هم در محل اتصال با اسپرم دچار تغییراتی می گردد.

این تغییرات به علت وجود ماده شیمیایی مترشحه از اسپرم رخ می دهد ، به این ترتیب پوسته محکم و غیرقابل نفوذ تخمک ، در محل تماس با اسپرم نرم شده و به اسپرم اجازه ورود به تخمک را می دهد.

بعد از ورود ، سوراخ به سرعت ترمیم می شود و هم زمان با آن تغییرات شیمیایی دیگری در پوسته تخمک رخ می دهد که نفوذ برای اسپرم های دیگر غیر ممکن می گردد.

اکنون لقاح و باروری رخ داده است و تخم تشکیل شده است. تخم به مرور از لوله رحمی خود را به رحم رسانده و به جدار رحم می چسبد و در آنجا امکان رشد و ارتباط عروقی با مادر را فراهم می کند.

در تمام مدت بارداری در رحم هم باقی می ماند و به رشد و نمو خود ادامه می دهد. جریان پیچیده و شگفت انگیز ایجاد آبستنی در این است که دقیقا هر مرحله در زمان تعیین شده و با نظم کامل رخ می دهد.

حال برای جلوگیری از حاملگی لازم است این مسیر را در یک نقطه قطع کنیم و باعث شکست این پدیده بشویم.

لذا در طی مباحث بعدی ترفندچی برای دستگاه تناسلی زن در حاملگی ، راه های مختلف جلوگیری از بارداری به تفصیل شرح داده شده است ، تا خوانندگان عزیز بتوانند با توجه به شرایط خود بهترین روش عملی و قابل اعتماد را برای جلوگیری از بارداری انتخاب نمایند.

مطلب قبلیهمه چیز درباره پوست انسان و چگونگی کارکرد آن
مطلب بعدیچه کسانی نیاز به پیشگیری از بارداری دارند؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید