الکل از جمله موادی است که بیشتر به صورت گروهی و در جمع دوستان و آشنایان مورد مصرف قرار می گیرد و این امر دال بر آن است که مهم ترین دلایل مصرف الکل در نوجوانان ، فشار همسالان با قرار گرفتن در جمعی است که در آن الکل مصرف می شود.

گروهی از نوجوانان فکر می کنند الکل آن ها را از بحران های دوران نوجوانی رها ساخته و تعاملات ایشان با دیگران را تسهیل می کند و آن ها سرحال ، جذاب و خونسرد جلوه می دهد.

اما وقتی این ماده به کرات مورد استفاده قرار گیرد خطر وابستگی و سوء مصرف را پیش می کشد و دیگر فرد قادر نخواهد بود بدون مصرف الکل در محیط های اجتماعی به خوبی ایفای نقش کند.

گروهی نیز به دلیل نگرش های غلطی که راجع به این ماده دارند ، آن را استفاده می کنند.

 

اثرات الکل بر خواب

به عنوان مثال برخی معتقدند که الکل اثرات مثبتی بر خواب می گذارد. اما باید خاطرنشان ساخت که هرچند مصرف الکل به هنگام شب معمولا به تسهیل در به خواب رفتن می انجامد (فرد سریع تر خوابش می رود) ، اما عوارض مشروبات الکلی بر روی ساختار خواب بسیار زیاد است.

اثرات الکل بر خواب

الکل باعث می شود که دوره خواب عمیق کاهش یافته و فرد با بیدارشدن های مکرر و طولانی در شب مواجه شود و از آنجایی که اغلب واکنش های بدنی در طول خواب عمیق صورت می گیرند ، این افراد با احساس خستگی در طول روز روبه رو شده و سوخت و ساز سلولی آن ها مختل می گردد.

تولید کننده ها و توزیع کننده های الکل نیز اثرات مفید زیادی را در مصرف الکل تبلیغ می کنند از جمله اینکه مصرف روزانه یک گیلاس شراب قرمز از میزان بروز بیماری های قلبی عروقی می کاهد ، اما چنین یافته هایی قطعی نبوده و بسیار قابل بحث هستند.

دلایل مصرف الکل در نوجوانان بسیار زیاد است و نوجوانان بسیاری مصرف الکل را تجربه می کنند ، اما همه آن ها به ماده وابسته نمی شوند.

 

سوء مصرف و عوارض مشروبات الکلی در برخی افراد بیشتر از سایرین است:

  • آن هایی که مصرف الکل را در سنین پایین تر از ۱۵ سال تجربه می کنند.
  • کسانی که دارای والدین مصرف کننده ی الکل هستند.
  • کسانی که دوستان نزدیکی دارند که الکل یا سایر مواد را مصرف می کنند.
  • کسانی که مشکلات رفتاری از جمله پرخاشگری ، رفتارهای ضد اجتماع با تکانشی بودن دارند.
  • کسانی که تجربه حادثه آسیب زا در دوران کودکی داشته اند ، مثل کودک آزاری.
  • کسانی که با مشکلات تحصیلی عمده روبه رو هستند.
  • کسانی که والدین حمایت کننده ندارند و آن هایی که تجربه طرد یا بدرفتاری از سوی والدینشان دارند.

موارد مذکور در نوجوانان نیازمند توجه ویژه هستند ، اما بدین معنی نیست که اگر یک یا چند مورد آن ها در مورد فردی صادق باشد ، حتما وی به سوء مصرف الکل مبتلا خواهد شد.

بلکه این ها هشداری به ویژه برای والدین هستند که از شکل گیری این مشکل در فرزندانشان پیش گیری نمایند.

به عنوان مثال در مورد نوجوانی که مشکلات رفتاری یا تحصیلی دارد ، می توانند به مشاور مدرسه یا مراکز سلامت روان مراجعه و درصدد رفع مشکل فرزندشان برآیند و یا سعی کنند خودشان مصرف الکل را کنار گذارده ، به حمایت فرزندشان پرداخته و ارتباط باز و صمیمانه ای با وی برقرار نمایند.

 

حتما بخوانید!
خواص میوه جات و تاثیر آن بر سلامت روان

والدین در پیشگیری از سوء مصرف الکل در نوجوانان چه نقشی دارند؟

والدین می توانند با صحبت کردن با فرزندانشان در مورد دلایل مصرف الکل در نوجوانان ، خطرات مصرف الکل و سایر مواد و داشتن نقش فعال و تأثیرگذار روی حوزه های مختلف زندگی فرزندانشان مؤثر واقع شوند.

برای بسیاری از والدین مطرح کردن موضوع سوء مصرف مواد و الکل با فرزندشان ، آسان نیست.

دلایل مصرف الکل در نوجوانان

ممکن است فرزندانتان سعی کنند بحث را منحرف ساخته و یا ممکن است خود شما از آنچه که عنوان می کنید و یا نحوه شروع بحث مطمئن نباشید.

از این رو توصیه می شود قبل از آنکه چنین بحثی را با نوجوانان تان آغاز کنید ، خوب درباره آنچه که می خواهید به زبان بیاورید بیندیشید و روند بحث را پیش بینی کنید.

همچنین دربار واکنش های احتمالی فرزندتان و چگونگی پاسخ خود به احساسات و سؤالات او تفکر نمایید.

سپس زمانی را برای صحبت در مورد این مسئله برگزینید که هم شما و هم فرزندتان در شرایط مناسب و آسودهای قرار داشته باشید.

 

یکباره در همان صحبت اول با فرزندتان برخورد نکنید

به خاطر داشته باشید که لازم نیست که شما در همان صحبت اول ، کلیه مطالب مربوط به مصرف الکل و عوارض مشروبات الکلی را پوشش دهید.

در واقع شما باید در طی تماس و بحث های مداوم با فرزندتان در طول دوران نوجوانی ، این مسائل را مطرح کنید که اولا در کل این دوره پرخطر ، تماس تان با وی را حفظ کرده باشید و دیگر آنکه مطالب و بحث ها برای او تکراری و خسته کننده نشوند.

همچنین آگاه باشید که مکالمه شما باید به صورت یک بحث باشد یعنی هر دو طرف باید در آن شرکت داشته باشند و مراقب باشید که یک سخنرانی یک طرفه ارائه ندهید.

موضوعات ذیل ممکن است به شما در شروع با هدایت بحث در این زمینه کمک نمایند.

 

حتما بخوانید!
درمان ریزش مو و آسیب های دیگر مو با مواد غذایی

دلایل مصرف الکل در نوجوانان و نگرش فرزندتان نسبت به آن

از فرزندتان سوال کنید که در مورد الکل چه نظری دارد و راجع به مصرف الکل در نوجوانان چگونه فکر می کند.

به دقت و بدون آنکه صحبت های او را قطع کنید ، به او گوش دهید.

دلایل مصرف الکل در نوجوانان

حقایق مهم راجع به الکل:

و در حالی که اغلب نوجوانان فکر می کنند همه چیز را راجع به الکل می دانند ، اما مطالب و حقایق بسیاری در این مورد وجود دارد که نسبت به آن ها آگاهی ندارند.

شما می توانید با مطرح کردن آن ها به بحث در این زمینه بپردازید. برخی از آنها عبارتند از:

الکل یک ماده نیرومند است که بدن و ذهن را کند می سازد. این ماده هماهنگی حرکات را مختل می کند ، سرعت واکنش فرد به محرک ها را کند کرده و به نگرش ، تفکر صحیح و قضاوت فرد آسیب می زند.

آبجو و مشروب ، کم خطر از عرق یا لیکور نیستند ، بلکه محتوای همه آن ها یکسان بوده و عوارض مشروبات الکلی به شکل یکسانی بر روی بدن برجای می ماند.

فقط تفاوت آنها در حجم و غلظت الکل موجود در آن ها است. مثلا ۱۲ گیلاس آبجو برابر با پنج گیلاس مشروب و یا 1/5 گیلاس عرق به بدن آسیب می رساند.

اغلب افراد نمی خواهند بپذیرند که الکل چه اثرات بدی روی می گذارد و برخی مدعی هستند که زمانی که الکل می خورند تفاوتی با حالت طبیعی خودشان ندارند.

اغلب تصادفات در این حالت نیز به همین دلیل رخ می دهد که افراد فکر می توانند اتومبیل را کنترل کنند ، در حالی که واقعیت این گونه نمی باشد.

دلایل مصرف الکل در نوجوانان بسیار زیاد می باشد ، از این رو والدین باید بیشتر به این نکات توجه کرده تا فرزندشان با این مشکلات روبرو نشود.

مطلب قبلیعلائم اختلال پانیکی چیست و چگونه آن را تشخیص دهیم ؟
مطلب بعدیهاست یا میزبان وب (Web Hosting) چیست؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید