اختلال پانیکی به حالتی می گویند که حملات مکرر غیر منتظره از ترس برای افراد ایجاد می شود که در ادامه به راه های درمان اختلال پانیکی میپردازیم.

مارک ۳۶ ساله ، در سیاتل واشنگتن یک برنامه نویس کامپیوتر بود که مرتب پیاده روی سریع داشت ، حداقل هفته ای سه بار در باشگاه بدنسازی کار می کرد و رژیم غذایی متعادلی داشت.

حدود شش ماه پیش ، پس از یک ازدواج کوتاه مدت از همسرش جدا شد. در دفتر کارش سرگرم صحبت با چند همکار بود که ترس و احساس ناراحتی وجودش را فرا گرفت.

او در سمت چپ قفسه سینه درد شدیدی احساس کرد و همراه با آن دچار مشکل در تنفس ، تپش شدید ضربان قلب و تعرق زیاد شد.

درد چنان شدید بود که مارک احساس کرد دچار حمله قلبی شده است. علائم او در عرض ۳۰ دقیقه برطرف شدند و همه آزمایش هایش در اورژانس نرمال بود.

پس از اینکه طبق آزمایش ها احتمال یک حمله قلبی رد شد ، پزشک اورژانس جهت تشخیص حمله پانیکی اقدام کرد.

در آزمایش های بعدی جهت بهبود اختلال پانیکی ، مارک به یاد آورد که از زمان طلاق ، چندین تجربه ترس غیر منتظره مشابه را البته نه به آن شدت داشته است.

مادر مارک نیز سابقه حملات پانیکی را داشت و پدرش چهار سال قبل تحت عمل جراحی بای پس سرخرگ قلبی قرار گرفته بود.

اختلال پانیکی به حالتی می گویند که حملات مکرر غیر منتظره

حدود یک سال بود که به طور متناوب دچار درد سمت چپ قفسه سینه می شد اما فکر می کرد جوانتر از این است که مبتلا به بیماری سرخرگ قلبی باشد.

اما آخرین حمله درد سینه چنان شدید بود که بالاخره تاب نیاورد و نزد پزشک رفت.

او برای پزشک تعریف کرد که درد قفسه سینه اش تقریبا همیشه همراه با تپش قلب شدید ، تعرق و مشکل در نفس کشیدن است.

او همچنین احساس اضطراب زیادی داشت و چندین بار دچار ترس غیرقابل کنترل از مرگ با این وحشت که اتفاق بسیار بدی در شرف وقوع است ، شد.

بسیاری از این دوره ها با حادثه یا فعالیت خاصی همراه نبود ، اما حداقل سه بار هنگامی که در اتوبوس شلوغی حضور داشت ، دچار این حملات شد.

حتما بخوانید!
تاثیر مواد غذایی و ویتامین ها در تقویت مغز

 

درمان اختلال پانیکی

اگرچه اختلال پانیکی در بیماری سرخرگ قلبی شایع است ( طبق یافته محققان در موسسه قلب موترآل ، از 10 تا 50 درصد در بیماران قلبی مبتلا به بیماری سرخرگ قلب).

روشن نیست که تا چه اندازه اختلال پانیکی سبب تسریع بیماری قلبی می شود. علی رغم این که اختلال پانیکی با افسردگی و دیگر توطئه گران احساسی در این که احتمال قلبی را  افزایش نمی دهد ، تفاوت دارد.

علائم آن نیز می تواند با بیماری سرخرگ قلبی شود. اگر شما متناوبا برای درد سینه خود و دیگر علائم قلبی که در اختلال پانیکی شایع هستند به اورژانس یا مطب پزشک مراجعه می کنید ، مهم است بداند که درمان آن به طرق مختلف می تواند صورت گیرد.

 

از محرک های شیمیایی و گیاهی برای بهبود اختلال اجتناب کنید

بسیاری از مواد شیمیایی می توانند علائمی شبیه به یک حمله پانیکی به دنبال داشته باشند که درد قفسه سینه یکی از آن ها می باشد.

الکل و کافئین موجود در قهوه ، چای و سودا دو نمونه از این مواد هستند. برخی از داروهای آسم ، داروهای سرماخوردگی و قرص های رژیم حاوی ترکیبات مصنوعی هستند که می توانند باعث بروز حمله شوند.

از محرک های شیمیایی و گیاهی برای بهبود اختلال اجتناب کنید

بسیاری از مردم نمی دانند که بعضی گیاهان حاوی محرک های طبیعی هستند. اگر شما دچار حملات پانیکی می شوید ، باید مصرف این مواد را محدود و یا کاملا از آن ها پرهیز کنید.

زنانی در دوران قبل از پریود یا نزدیک یائسگی ممکن است دریافته باشند که محرک ها در این دوران بیشتر سبب احساساتی چون اضطراب و ترس می شوند.

 

به مشکلات پزشکی خاموش توجه کنید

الان بعضی از مشکلات فیزیکی نیز علائمی شبیه به حمله پانیکی دارند. پرکاری تیرویید یکی از شایع ترین مثال ها است. بیماری های ریوی مانند آمفیزم و آسم نیز می توانند سبب بروز علائم پانیکی شوند.

 

دارو های مفید در درمان این اختلال

امروزه راه کارهای درمانی عالی برای اختلال پانیکی وجود دارد. درمان اختلال پانیکی ، افسردگی هم زمان با آن را نیز درمان خواهد کرد.

تمام بازدارنده های گیرنده سروتونین انتخابی مانند فلوکستین (اسم تجاری پروزک) یا پاروکستین (نام تجاری پاکسیل) می توانند کنترل موثری برای اختلال پانیکی باشند و اثرات درمانی آن ها معمولا در طول ۳ تا ع ظاهر می شود.

حتما بخوانید!
8 نکته دوران بارداری که هیچ کس به شما نمی گوید!

آن ها به عنوان درمان های ردیف اول در نظری می شوند. گاهی اوقات تغییر بازدارنده بازجذب سروتونین مورد استفاده یا حتی استفاده از یک ضد افسردگی دیگر به مانند سروته بازدارنده های باز جذب نوراپی ترین مانند ونلافاکسین (افکسور) ممکن است لازم باشد.

البته داروها باید به صورت مداوم مصرف شوند ، نه فقط در طول یک حمله کلونازپام آرام بخش (کلونوپین) که یک بنزودیازپین است گاهی در اولین مرحله قبل از اینکه بازدارنده سروتونین اثر کند ، برای کاهش بی قراری موقتی که بازدارنده سروتونین ممکن است ایجاد کند مصرف می شود.

طول دوره دارو درمانی بستگی به شخص و اختلال پانیکی او دارد. بعضی از افراد شاید یک سال یا کم تر از آن دارو مصرف کند ، در صورتی که دیگران دوره درمانی طولانی تری نیاز دارند.

باید سعی کرد بهترین کنترل را جهت بهبود اختلال پانیکی روی علائم داشت. توجه داشته باشید که قطع مصرف ناگهانی بازدارنده های جذب سروتونین می تواند علائمی چون آنفولانزا ایجاد کند و قطع مصرف آرام بخش های بنزودیازپین پس از مصرف قابل توجهی می توانند تأثیرات جدی چون گیجی ، تغییر در فشار خون و ضربان قلب و صرع داشته باشند.

رفتار درمانی ادراکی برای بهبود اختلال پانیکی

رفتار درمانی ادراکی برای بهبود اختلال پانیکی

بعضی از پزشکان از رفتار درمانی که شامل تنفس و تمرینات خود آسایی همراه است به عنوان جزئی مهم از درمان استفاده می کنند.

رفتار درمانی ادراکی که شامل تمرین هایی برای تغییر افکار ناخود آگاهی که منجر به احساسات ناخوشایند می شوند و اغلب با آموزش است نیز می تواند نتایجی قابل رقابت با دارو درمانی به دست دهد.

 

برای اختلال پانیکی ، این ها اجزاء اصلی رفتار درمانی ادراکی هستند:

  • اصلاح سوء تعبیر ادراکی افکار غیرارادی و پاسخ دهی افراطی به علائم اضطراب
  • آموزش تنفس و وانهادگی یا خود آسایی عضلانی
  • حضور و حساسیت زدایی نسبت به موقعیت های اضطراب زا

این راه کارها در درمان اختلال پانیکی می توانند به شما ابزاری برای کاهش یا حذف حملات و عدم اجتناب از مکان ها یا موقعیت هایی که سبب بروز حمله می شوند ، بدهد.

مطلب قبلیخواص و موارد مصرف چای از گذشته تا کنون
مطلب بعدیانواع سرویس های وب هاستینگ یا میزبانی وب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید