اگر بخواهید از همین فردا ، موضوعی را به هیچ وجه فراموش نکنید ، چه باید انجام دهید؟ برای پرورش حافظه، چه زمانی دیر است؟ اگر به دنبال راه های پرورش حافظه هستید ، در این مقاله با ما همراه باشید.

 

راه و روش خود را تغییر دهید

اگر باید چیز خاصی را روز بعد ، حتما بردارید و به همراه خود ببرید و آن را فراموش می کنید ، می توانید آن را سر راه خود ، پشت در خانه ، روی میز آشپزخانه یا در کنار کلید اتومبیل خود قرار دهید.

به یاد داشته باشید که آن شی خاص را حتما باید در جایی قرار دهید که فردا صبح بی برو برگرد چشمتان به آن بیفتد.

 

چسباندن یک تکه کاغذ به آینه

یک یادداشت کوچک بنویسید و آن را مثلا به آینه حمام یا آینه جالباسی آویزان کنید ؛ جایی که مطمئن باشید از چشم شما دور نمی ماند. این یکی از راه های پرورش حافظه است.

بهبود عملکرد حافظه

چسباندن یادداشت بر روی ساعت مچی

یادداشتی بر روی ساعت خود قرار دهید. گاهی اوقات بستن یک تکه کش به دست کفایت می کند تا چیزی را که می خواهید ، به خاطر بیاورید.

یک راه دیگر این است که ساعت را بر خلاف همیشه به دست دیگر خود ببندید.

 

استفاده از کامپیوتر یکی از راه های پرورش حافظه

اگر هر روز با کامپیوتر سر و کار دارید، شاید بهتر باشد که کامپیوتر خود را برنامه ریزی زمانی کنید.

بسیاری از افرادی که با کامپیوتر کار می کنند ، دارای چنین برنامه کوچکی هستند مثلا در ویندوز.  اما یا به ندرت از آن استفاده می کنند، با اصلا آن را به کار نمی برند.

 

حتما بخوانید!
پرورش رشد عقلی در فرزندان

کمک گرفتن از تلویزیون برای تقویت حافظه

می توانید یادداشت های مهمی را که به هیچ وجه نباید فراموش کنید ، به تلویزیون یا به دستگاه کنترل از راه دور تلویزیون بچسبانید.

 

استمداد از تلفن منشی دار

اگر در بین راه یا در اداره ، مطلبی را به خاطر آوردید که حتما وقتی به خانه برگشتید ، باید آن را انجام دهید، به تلفن منشی دار خود زنگ بزنید و برای خود پیغام بگذارید!

 

خاطرات را در جای مشخصی قرار دهید

اکنون می توانید بدون اتکا به یادداشت های خود ، همه چیز را مرور کنید. راه هر روزه رفت و آمد به مدرسه ، محل کار ، خانه بستگان ، نزد بچه ها یا خانه خود را تصور کنید و تمام راه را در خیال خود بروید.

تمام مکان های مشخص را که باید از آنها بگذرید مرور کنید و مجسم کنید که یادداشت های خود را در آن مکان ها قرار می دهید.

اگر بعدا واقعا از آن جاگذر کنید، یاد یادداشتتان می افتید و می فهمید که چه کارهایی را باید انجام دهید. این یکی از راه های پرورش حافظه است.

تقویت حافظه

در مسیر خود می توانید مثلا بر ساختمان های معروف ، ورودی ها و مغازه های بزرگ یادداشت های خیالی بچسبانید.

برای مثال در ایستگاه اتوبوس ، گرفتن لباس ها از خشکشویی.

توجه کنید اگر شما هم از جمله افرادی هستید که معمولاا وسایل خود را جا می‌گذارید مانند ( کلید کیف پول و عینک ) در بین راه باز گشت یا ترک کردن خانه خوب مراقب باشید. معمولا آن چیزی را که به دنبالش می گردید سر جای خودش است.

انسان موجودی خو کننده است. فراموش نکنید می توانید از این ویژگی استفاده کنید. این ویژگی را در مکانهایی که از آنجا می گذرید با چیزهایی که همیشه با آنها سروکار دارید ، مرتبط سازید.

بازی های کامپیوتری می توانند به تمرین مطلوبی برای پرورش حافظ باشند ، به شرطی که درست از آنها استفاده شود. اگر ماشین حساب دارید حتماا از آن نیز استفاده کنید چون کارایی زیادی دارد.

ماشین حساب شما ، می تواند اطلاعات را به صورت صوتی و بصری به یاد شما بیاورد.

 

حتما بخوانید!
ابعاد آرامش در زندگی و چگونی تاثیر آن

خواب مناسب و کافی

راه های پرورش حافظه زیادی وجود دارد که یکی از مهم ترین آن ها خواب مناسب و کافی است.

تحقیقات نشان می‌ دهد که بعد از یادگیری مطالب ، خواب به شما کمک زیادی می ‌کند تا مطالب جدید را سریع‌ تر حقظ کنید و همچنین بهتر به یاد بیاورید.

بررسی ‌ها نشان داده است که خوابیدن بعد از یادگیری مطالب جدید ، تغییرات فیزیکی را در مغز بوجود می آورد.

در این بررسی‌ها مشاهده شده است که در جریانِ فرآیند یادگیری ، دندریت ‌های مغزیِ موش ‌هایی که دانشمندان مانعِ خوابیدن آنها شده بودند ، در مقایسه با موش‌هایی که از خواب کافی برخوردار بودند ، رشد کمتری داشته است.

پس برای یادگیری مناسب تر و تقویت حافظه خواب مناسب و استفاده از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است.

احتمالا وقتی وسایلتان را گم می ‌کنید یا چیز مهمی را در یک زمان که به آن نیاز دارید فراموش می کنید مثلا جواب بعضی سؤالات ساده را در آزمون های مهم از یاد می برید ، آرزو می کنید که ای کاش حافظه‌ی بهتری داشتم.

خوشبختانه راه های پرورش حافظه زیادی در دسترس است که با استفاده از آن ها می توانید حافظه بهتری داشته باشید.

مطلب قبلیتغذیه با شیر مادر و نکاتی که باید رعایت شود
مطلب بعدییائسگی زنان چه زمانی اتفاق می افتد؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید