پوست صورت ما به لحاظ نقشی که در زیبایی دارد و به علت اینکه دائما در معرض حمله کننده های محیطی از قبیل دوده ، میکروب ، چربی ، عرق و مواد آرایشی و آلوده کننده ها قرار دارد ، همیشه نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به بقیه بدن دارد ، از این رو باید بهداشت پوست و صورت همیشه رعایت گردد.

پوست کل سطح خارجی بدن انسان را پوشش داده و حدود ۱۶ درصد وزن بدن را تشکیل می دهد. در بالغین سطحی که در معرض محیط خارجی است 1.8 تا  2.3 متر مربع است.

پوست به عنوان یک عضو پوششی در ارتباط دائم با محیط خارج می باشد و با توجه به این ارتباط دائم با محیط و ساختمان فیزیولوژی درونی که دائما در حال تراوش و دفع بعضی از مواد به خارج می باشد ، باید به بهداشت آن توجه خاصی مبذول گردد.

اولین قدم در راه بهبود و سالم نگه داشتن پوست ، رعایت نظافت کامل آن است. اقدام به این کار صرفا برای تأمین زیبایی پوست نیست بلکه منظور تأمین بهداشت آن می باشد و انجام این امور برای همه اهمیت فراوان دارد.

در گذشته برای تمیز کردن روزانه پوست صابون های قوی ، آب داغ و مواد ضدعفونی کننده توصیه می شد اما امروزه بیشتر روش اعتدال مورد نظر است.

رعایت اصول بهداشتی پوست این فایده را دارد که پوست طبیعی را در حالت اولیه اش نگهداری کنیم و یا اینکه پوست های نوع دیگر را نیز با رعایت اصول بهداشتی سالم نگه داریم.

بهداشت پوست و صورت باید با درمان های زیبایی توأم گردد ، زیرا پاک کردن و نگهداری و درمان هم در بهداشت و هم در زیبایی پوست مؤثر است.

پوست به ویژه پوست صورت باید در برابر باد ، سرما ، گرما ، آفتاب ، خشکی ، آلودگی هوا و غیره حفظ شود.

همیشه باید پوست را محافظت نماییم و از کرم ها ، لوسیون ها و محافظت کننده ها استفاده کنیم. این مواد لایه ای محافظتی را بر سطح پوست ایجاد می کنند.

برای اینکه این لایه های محافظتی بی ضرر باشند ، باید از لحاظ شیمیایی ، خنثی و یا با PH فیزیولوژیک مناسب برای پوست انتخاب شوند ، در عین اینکه آب آنها زیاد بوده ، به آسانی جذب لایه های پوستی شود و همچنین جلوی تنفس پوستی و تراوش عرق گرفته نشود.

تمیز کردن روزانه پوست

تمیز کردن روزانه پوست

هر روز پوست توسط مواد زیان آوری پوشیده می شود که سبب اختلال عملکرد سد حفاظتی پوست می شود.

هدف از پاکسازی روزانه ، زدودن گرد و غبار ، مواد آرایشی T چربی اضافی و آلودگی های مختلف و باز کردن منافذ بسته پوست می باشد.

حتما بخوانید!
طرز تهیه سمبوسه لوبیا و سبزیجات

مواد زائد بدن و مواد تراوشی مانند چربی و عرق اصولا به سمت خارج پوست ، جهت خروج از منافذ حرکت می کنند و در سطح همراه با آلودگی ها و گرد و غبار مخلوط شده و بصورت لایه ای ، سطح پوست را می پوشانند.

این لایه که شامل تراوشات چربی ، عرق ، سلولهای مرده ، باکتری ها و آلودگی های محیط خارج می باشد باید بر اثر شست و شو و نظافت روزانه از بین برود وگرنه بزودی منافذ پوست مسدود می گردد و جوش ایجاد می شود. لذا پاک و تمیز نگه داشتن پوست اولین رکن سلامت و زیبایی پوست می باشد.

پاکسازی پوست صورت یکی از ارکان مهم زیبایی و بهداشتی پوست است. پوست باید از سلول های مرده ، آلودگی ها و بقایای مواد آرایشی پاک شود تا جلوه ای جوان و شاداب بیابد.

 

پاک کردن پوست با آب و صابون

پاک کردن پوست با آب و صابون ، بیشتر مواد از جمله چرک و مواد زائد چربی ، باکتری ها ، مواد آرایشی و تراوشات طبیعی پوست از قبیل چربی پوست ، سلول های مرده و عرق را از روی پوست می زداید.

با توجه به وسعت زیاد پوست و عمل فیزیولوژیک آن ، باید در روز چند مرتبه پاک شود ، زیرا پاک کردن و اهمیت دادن به بهداشت پوست و صورت ، باعث سلامت و زیبایی آن می گردد.

پوست سالم و طبیعی کمی حالت اسیدی دارد. لذا برای پاکسازی آن لازم است از آب مناسب و یک شوینده مخصوص استفاده کرد.

برای شستو شو و رعایت بهداشت پوست و صورت از آب و صابون مناسب استفاده نمایید

برای شستو شو و رعایت بهداشت پوست و صورت از آب و صابون مناسب استفاده نمایید

آب داغ و خیلی گرم برای پوست زیاد مناسب نیست زیرا لایه کراتینه و سلول های شاخی در اثر تماس با آب داغ دچار تورم شده و ریزش پیدا می کنند و لایه شاخی که بعنوان لایه دفاعی پوست است ، از بین می رود.

شستشوی پی در پی با آب داغ باعث تحریک پوست و آسیب به طبقه شاخی پوست می گردد.

آب سرد هم بواسطه عدم پاک کردن آلودگی ها و چربی از روی سطح پوست زیاد مفید نیست و گاهی ممکن است سبب تحریک غدد چربی نیز بشود.

لذا بهترین آب ، جهت پاک کردن و شست و شوی پوست ، آب نیمه گرم و ولرم می باشد.

 

صابونی که برای پاک کردن پوست انتخاب می شود باید بتواند پوست را به خوبی تمیز کند بدون اینکه در پوست تحریکی ایجاد نماید.

حتما بخوانید!
رژیم مادری که شیر می دهد

صابون باید تمام آلودگی ها ، مواد آرایشی و چربی ها را برطرف کند. در عین حال از روی پوست به راحتی پاک شود و بعد از استفاده ، پوست فرد احساس راحتی بکند. PH صابون انتخابی باید متناسب با نوع پوست فرد انتخاب شود.

در هنگام تمیز کردن روزانه پوست ، صابون سبب می شود که سلول های طبقه شاخی آب جذب کرده و خاصیت ارتجاعی شکل آن کم شود.

اگر پوست با صابون های قلیایی شسته شود ، PH پوست تغییر کرده و چند ساعت طول می کشد تا پوست PH طبیعی خود را به دست آورد و در طول این مدت پوست تحریک پذیر است.

یک ساعت پس از شست و شو ، پوست چربی خود را بدست می آورد.

اگر پوست با صابون هایی که PH طبیعی دارند و یا کمی اسیدی هستند شسته شود ، علاوه بر اینکه پوست نرم و لطیف می شود ، دیگر پوست تحریک پذیر نیست و خشک و پوسته پوسته نمی شود. البته در کل هر چه کمتر صابون مصرف شود بهتر است.

بیش از دوبار در روز پوست خود را شستشو ندهید زیرا شست و شوی زیاد باعث تبخیر بیش از حد آب از سطح آن و کاهش میزان چربی پوست و یا تحریک غدد مولد چربی در پوست های چرب می شود. بهتر است یکبار صبح و یک بار شب شست و شو انجام شود.

 

طرز صحیح بهداشت پوست و صورت

صابون زدن و شستن پوست صورت یکی از اقدامات بهداشتی و مراقبتی برای حفظ سلامت و شادابی آن است ، اما همین اقدام در صورت غیر اصولی بودن باعث گسترش جوش ها ، آکنه ها و ضایعات پوستی دیگر می شود.

در هنگام تمیز کردن روزانه پوست و استفاده از صابون هرگز مستقیما صابون را بر روی پوست صورت نمالید.

در ابتدا پوست را با کمی آب ولرم خیس کرده و سپس مقداری صابون را به کف دست ها مالیده و آن را به صورت خود بمالید و پس از چند بار حرکت دادن به طرف بالا و پائین و طرف خارج با آب ولرم صورت را خوب آبکشی نمایید.

برای خشک کردن پوست از حوله ای که خیلی زبر نباشد ، استفاده کنید. این عمل را به آرامی و با گذاشتن حوله بر روی پوست انجام دهید ، دقت کنید حوله را بر روی پوست نکشید و یا محکم فشار ندهید.

در نهایت رعایت بهداشت پوست و صورت بسیار مهم می باشد و برای داشتن پوستی بهتر حتما نکات ذکر شده را در نظر بگیرید.

مطلب قبلیبیت کوین چیست؟ هر آنچه که لازم است درباره این رمزارز بدانید
مطلب بعدیانجام اولین معاینه ی دوران بارداری چگونه است؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید