گسترده ترین عضو بدن پوست نام دارد و انواع پوست در افراد مختلف حالات متفاوتی دارد.

ضخامت آن در جا های مختلف بدن تفاوت دارد و دارای ضمائمی مانند غدد چربی ، غدد عرق ، فولیکول های مو و… می باشد.

استفاده از کرم ها، لوسیون ها و تونیک ها همراه با نرمش های مخصوص ، موقعی می تواند نتایج مثبت در سلامت و بهداشت پوست داشته باشد که اولا مصرف کنندگان ، آن ها را بر حسب نوع پوستی که دارند بکار برند.

ثانیا از روش بکار بردن مقدار، زمان و دفعات استفاده از آنها اطلاع دقیقی داشته باشند. اولین و مهم ترین قدم در انجام زیبا درمانی صورت ، شناخت صحیح نوع پوست است.

 

پوست طبیعی

بهترین و سالم ترین نوع پوست ، پوست طبیعی است. زیرا پوستی است سالم ، طبیعی و بی عیب ، نه خیلی خشک است و نه خیلی چرب بدین معنی که تمام اجزاء پوست به اندازه و بموقع فعالیت می کنند.

پوست نرمال رنگی زیبا دارد ، صاف و نرم است ، معمولا بر روی آن چین و چروک ، لک های ریز سفید ، لک های قهوه ای و آثار جوش دیده نمی شود.

اشخاص کمی دارای این نوع پوست می باشند. البته اگر شخصی دارای چنین پوستی بود ، بایستی برای نگهداری و حفظ سلامت آن توجه کافی مبذول دارد.

شستشو و تمیز کردن مرتب پوست با استفاده از لوسیون های گیاهی و تقویتی مناسب ، باعث حفظ سلامتی این نوع پوست ها می گردد.

بهترین و سالم ترین نوع پوست ، پوست طبیعی

پوست خشک از انواع پوست

پوست های خشک نازک و ظریفند و اپیدرم (روپوست) در این نوع پوست بسیار نازک است و ترشح غدد چربی کم بوده و پوست کم چربی و حساس است و قابلیت تحریک زیادی دارد.

در بعضی موارد عروق خونی زیر آن مشخص است. به علت کمبود ترشح چربی و آب ، این پوست خشک ، زبر و نسبتا خشن است.

مقدار منافذ در پوست های خشک بسیار کم و گاهی هیچ منفذی را بر روی آن نمی توان یافت. معمولا پس از شستن صورت در این افراد ، کشیدگی پوست مخصوصا بر روی گونه ها حس می شود.

 

حساسیت زیاد پوست خشک

به علت زودشکنی و حساسیت زیاد پوست خشک، در ابتدا خطوط ظریفی در اطراف چشمان و لب ها تشکیل می شود که اگر به آن ها رسیدگی نشود ، تبدیل به چروک می شوند.

حتما بخوانید!
آراستگی ظاهری و آداب لباس پوشیدن

این خطوط معمولا در ابتدا در گوشه بالایی چشم ها، دو طرف بینی و دهان و بعد روی پیشانی و میان ابروها ظاهر می شوند.

در ضمن باید توجه داشت که کمبود پروتئین ، کربوهیدرات ها ، ویتامین ها و چربی ها می توانند در بدن سبب خستگی پوست شوند.

از موادی بسیار ملایم برای بهداشت پوست و شست و شوی این نوع پوست ها باید استفاده کرد و بایستی دائما پوست با مواد مرطوب کننده مرطوب گردد.

البته کرم های خیلی چرب هم مناسب نیستند. زیرا چربی زیاد باعث تحریک غدد چربی و تنبلی آن ها در ترشح چربی می شوند.

پوست خشک آمادگی زیادی برای چین و چروک دارد ، اما امتیازش این است که مستعد جوش زدن نیست.

حساسیت زیاد پوست خشک

برای شادابی و طراوت پوست خشک چه کنیم؟

این پوست نسبت به تابش مستقیم آفتاب ، وزش باد و هوای سرد حساس می باشد. برای سالم نگه داشتن پوست خشک، باید به آن رطوبت داد و برای شادابی و طراوتش از انواع ویتامین های E, C , B , A کمک گرفت.

روغن بادام ، روغن نارگیل ، روغن زیتون ، روغن ذرت ، لانولین ، زرده تخم مرغ ، سیب ، هلو ، هندوانه ، عسل ، شیر و جو دوسر از مواد بسیار مفید برای پوست خشک بشمار می روند.

از این موارد در تهیه ماسکها و کرمها و لوسیون های پوست نیز می توان استفاده نمود. خوشبختانه با مراقبت دقیق از پوست های خشک و رسیدگی دقیق به آن ها می توان این نوع پوست را به حالت طبیعی برگرداند.

 

پوست چرب از انواع پوست

پوست چرب برخلاف پوست خشک نسبتا ضخیم بوده و دارای منافذ فراوان و بعضا گشادی می باشد.

غده های چربی پوست بسیار فعالند و بیش از معمول چربی تراوش می نمایند. اکثرا یک لایه چربی روی اینگونه پوست ها دیده می شود و به پوست منظره براقی می دهد.

غالبا منافذ باز و برجستگی های کوچک منتهی به رأس سیاه رنگ در این پوست دیده می شود.

این افراد هنگام بیدار شدن از خواب صورت چرب و براقی دارند. فعالیت غدد مولد چربی در این پوست در اثر عواملی مانند زمینه ی ارثی ، تغذیه ، هیجانات زندگی ، مصرف بعضی لوازم آرایشی و یا استفاده از بعضی دارو ها افزایش یافته است.

این پوست برخلاف نوع قبلی بسیار مقاوم است و دیرتر چروک می شود. لایه شاخی و کراتینه ضخامتش بیشتر شده و همین امر سبب ضخیم شدن پوست می شود.

حتما بخوانید!
طرز تهیه انواع سوپ های خوشمزه

 

پوست های چرب زود کثیف می شوند

ولی از آنجایی که پوست های چرب مستعد جذب گرد و غبار می باشند و زود کثیف می شوند ، باید در روز چند بار پاک شوند و بهداشت پوست های چرب باید مورد توجه قرار بگیرد.

لوسیون ها و کرمهایی مناسب این پوست هستند که رطوبتی و غیر چرب باشند.

برای مراقبت از پوست چرب ، در درجه اول رعایت رژیم غذایی درست ، لازم می باشد. شیرینی جات ، غذا های چرب ، سرخ شده بر تحریک غدد چربی و در نهایت تراوش چربی می افزایند ، در حالی که مصرف انواع میوه ها و سبزیجات ، ترشح چربی را به تعادل می رسانند.

پوست های چرب زود کثیف می شوند

مراقبت از پوست چرب

در مرحله بعد پوست چرب که یک از انواع پوست به حساب می آید نیاز به مراقبت فراوان دارد و باید همیشه تمیز و دور از آلودگی باشد ، زیرا مستعد جوش زدن است.

همیشه باید پوست را با نوعی کرم مرطوب کننده ملایم و کم چربی ، مرطوب نگه داشت.

استفاده از ماسک هایی که باعث از بین رفتن پوسته و بقایای سلولی می شوند برای اینگونه پوست ها اهمیت فوق العاده ای دارند ، زیرا نه تنها به پاک کردن منافذ مسدود شده پوست کمک می کنند ، بلکه بقایای سلول های مرده را نیز که باعث می گردد پوست ، ظاهر ضخیم و چرم مانند پیدا کند ، از بین می برند.

 

پوست مختلط

پوست های مختلط مجموعه ای از انواع پوست چرب ، خشک یا معمولی اند. به این صورت که قسمت هایی از پوست چرب و قسمتی دیگر خشک و قسمت هایی هم معمولی اند.

مثلا در صورت پوست پیشانی ، بینی و چانه چرب و بقیه نقاط صورت خصوصا شقیقه ها و گونه ها خشک می باشد.

بهداشت پوست ، نگهداری و رسیدگی به این نوع پوست ها کمی مشکلتر می باشد زیرا باید از هر دو روش خشک و چرب برای آن نقاط خاص استفاده گردد.

متأسفانه این نوع پوست ، عمومیت بیشتری دارد و برای تأمین سلامت پوست ، استفاده از پاک کننده ها ، تقویت کننده ها و کرمهای مرطوب کننده در قسمت های خشک و چرب پوست باید به دو صورت منطبق با انواع پوست آن ناحیه از صورت باشد.

مطلب قبلیعلل بروز جوش دوران بلوغ و جوانی چیست؟
مطلب بعدیهمه چیز درباره پوست انسان و چگونگی کارکرد آن

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید