چه چیزی حمله پانیکی را تبدیل به اختلال پانیکی می کند؟ یک حمله شدید پانیکی به تنهایی لزوما غیر عادی نیست. یک شخص کاملا سالم و بدون بیماری می تواند دچار حمله نادر و غیر مکرر پانیکی شود و علائم اختلال پانیکی را داشته باشد.

مهم ترین مشخصه ، وجود حملات پانیکی مکرر و متعدد است: حداقل باید دو حمله وجود داشته باشد تا تشخیص این اختلال صحیح باشد. البته بسیاری از مبتلایان بسیار بیشتر از این رقم دچار حمله می شوند.

تناوب حمله می تواند از روزانه (در طول یک هفته) تا هفتگی یا ماهانه باشد. مشخصه مهم دیگر این است که حملات پانیکی اغلب غیرمنتظره و خودبخودی هستند.

در بعضی از افراد ، حمله پانیکی با موقعیت یا مکانی خاص تشدید می شود که به نام حمله شدید موقعیتی نامیده می شود.

حضور در آسانسور ، اتوبوس ، قطار یا هواپیما بعضی از آغازنده ها با تسریع کننده های شایع هستند.

یک حمله شدید پانیکی همچنین می تواند بدون هیچ علت روشنی رخ بدهد که با عنوان حمله خود بخودی یا غیر متنظره خوانده می شود.

لزوما یک علت به خصوص هر بار سبب بروز حمله پانیکی نمی شود. بعضی از مردم ترکیبی از حملات پانیکی موقعیتی و غیر منتظره را دارند.

 

گذشته از احساس ترس شدید ، علائم اختلال پانیکی حداقل با 4 یک از گزینه های زیر همراه است :

  • درد قفسه سینه
  • تپش شدید قلب ، کوبش قلب یا ضربان قلب سریع
  • مشکل در تنفس یا احساس خفگی
  • سرگیجه ، سبکی سر با ضعف
  • عرق ریزی
  • لرزش
  • احساس سوزن سوزن شدن و گرفتگی (بی حسی)
  • احساس سرما سرما یا گرگرفتگی
  • علائم شکمی مانند تهوع ، استفراغ و ناراحتی روده
  • احساس غیرواقعی بودن یا جدایی از خود (هویت زدایی و واقعیت زدایی)

احساس ترس شدید ، علائم اختلال پانیکی

اختلال پانیکی به سرعت ایجاد می شود و نوعا در عرض ۱۰ دقیقه به اوج خود می رسد.

به علاوه ، وضعیتی به نام حمله پانیکی با علائم محدود وجود دارد که تنها یک یا دو مورد از علائم مذکور را داراست اما به صورت مکرر رخ می دهد.

افرادی که دچار اختلال پانیکی می شوند طبیعتا از وقوع حمله دیگری نگرانند.

آن ها دلواپس وضعیت خود و عوارض جسمی آن هستند. این نگرانی می تواند شدید باشد و اغلب بیش از یک ماه ، یعنی تا جایی که روابط فردی آنها و شغلشان را تحت تأثیر قرار بدهد ادامه یابد.

حتما بخوانید!
دلایل مصرف الکل در نوجوانان چیست و چرا به آن روی می آورند؟

اختلال پانیکی همچنین در زنان در برابر مردان رخ می دهد و در بیشتر موارد از اواخر دهه دوم تا چهل سالگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد

اختلال پانیکی بر حسب این که همراه با آگورافوبیا – ترس از بودن در مکان یا موقعیتی خاص که گریختن از آن جا مشکل است – باشد یا نه به دو دسته تقسیم می شود.

طبق این تعریف ، افرادی که علائم اختلال پانیکی را داشته باشند ، از حضور در چنین مکان ها یا موقعیت هایی مانند تنها در بیرون از خانه بودن یا حضور در هواپیما یا اتوبوس یا ترن اجتناب می کنند.

بسیاری از افراد مبتلا به اختلال پانیکی دچار مشکلات دیگری نیز هستند. حداقل نیمی از آنان سابقه افسردگی دارند که افسردگی ماژور (شدید) از شایعترین آنهاست.

اختلالات افسردگی در ۳۰ تا ۹۰ درصد افرادی که اقدام به خودکشی می کنند وجود دارد و تقریبا ۲۰ درصد خودکشی ها با اختلال پانیکی ارتباط دارند.

محققان معتقدند که ترکیب افسردگی و اختلال پانیکی به معنی افزایش خطر خودکشی بیشتر از زمانی است که هر یک از این اختلالات به تنهایی شخص را مبتلا کنند. مشکلات سوء استفاده از موارد نیز در خودکشی شایع است.

 

درد سینه از علائم اختلال پانیکی

افراد مبتلا به اختلال پانیکی اغلب به جهت علائم فیزیکی و درمان پزشکی و نه به علت ترس شدید یا دیگر شکایات روانی به اورژانس یا پزشک مراقبت های اولیه خود مراجعه می کنند.

تعجب آور نیست که بسیاری از مردم مبتلا به اختلال پانیکی تحت تست های طولانی و گران قیمت برای درد سینه و یا مرتبا در اورژانس یا مطب پزشکی مورد معاینه قرار می گیرند ، در صورتی که اختلال پانیکی مورد تأکید ما تشخیص داده نشده و درمان نمی شود.

اغلب علائم جسمی در اختلالات پانیکی مربوط به قلب هستند. وقتی کسی میگوید «درد سینه» ، پزشکان معمولا به بیماری قلبی ، آنژین یا حمله قلبی فکر می کنند.

تنها در طول چند سال گذشته است که پزشکان دریافته اند اختلال پانیکی چقدر بین افردی که از قلب خود شکایت دارند ، به خصوص آنهایی که به دنبال درمان پزشکی برای درد قفسه سینه خود هستند ، شایع است.

حتما بخوانید!
تفاوت بین کلسترول خوب و کلسترول بد چیست؟

تحقیقی اختلال پانیکی را به عنوان علت شماره یک درد سینه غیر قلبی در یک کلینیک قلب معرفی کرد.

تحقیق دیگری شیوع علائم اختلال پانیکی را بین ۱۹۹ بیماری که هیچ بیماری مشخص قلبی نداشته ولی دچار درد سینه بودند. بیش از ۳۵ درصد گزارش کرد.

یک پزشک کانادایی دریافت که شیوع اختلال پانیکی بین بیمارانی با درد سینه که در کلینیک های قلب معاینه می شوند و بیماران دچار گرفتگی سرخرگ قلبی ، از ۱۰ تا ۵۰ درصد متغیر است.

پرولاپس دریچه میترال حمله پانیکی

این گزارش ها یک پیام مهم دارند:

اختلال پانیکی یکی از علل شایع دردسینه است. تشخیص درد سینه ناشی از بیماری سرخرگ قلبی ، حمله پانیکی ، اختلال پانیکی و علت های دیگر مشکل است ، بنابراین سعی نکنید خودتان به این تشخیص برسید.

شما به کمک یک پزشک نیاز دارید. علی رغم این که افراد مبتلا به اختلال پانیکی می خواهند از حضور غیرضروری در اورژانس مطب پزشک به خاطر معاینات مکرر و مفصل درد قفسه سینه اجتناب کنند. اغلب لازم است برای جلوگیری از بیماری سرخرگ قلبی معاینه اولیه بشوند.

پزشک نظر خود را با همکاری بیمار می دهد. تصمیم بر پایه سن بیمار ، مشخصات درد سینه ، عوامل خطر برای بیماری قلبی و دیگر ملاحظات اتخاذ می شود.

اگر موارد مشکوک باشد ، یک تست استرس ورزش نقطه شروع مناسبی است ، اطمینان خاطر و آموزش ، همواره مفید است.

 

پرولاپس دریچه میترال

بعضی از افراد مبتلا به اختلال پانیکی ، پرولاپس دریچه میترال نیز دارند (عملکرد نادرست دریچه بین حفره های بالا و پایین سمت چپ قلب) پرولاپس دریچه میترال تبدیل به شایع ترین مشکل دریچه قلبی شده است.

در حدود ۳ تا ۴ درصد جمعیت این مشکل را دارند و این درصد در زنان بالاتر است.

شدت پرولاپس دریچه میترال در طیفی وسیع گسترده است ، بسیاری از موارد دارای عوارض نیستند ممکن است تنها شکل های آناتومیکی مختلف یک دریچه عادی باشند ، اما بعضی علائم اختلال پانیکی چنان شدید هستند که نیاز به جراحی جایگزینی دارند.

مطلب قبلیکاندوم مردانه چیست و نکات مهم هنگام استفاده از آن کدامند؟
مطلب بعدیدلایل مصرف الکل در نوجوانان چیست و چرا به آن روی می آورند؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید