حدود ده سالگی به ویژه در دختران علائم و نشانه های دوران بلوغ و تغییرات فیزیکی و جسمانی آغاز می شود.

امروزه در بیشتر نقاط پیشرفته جهان دختران حدود 5/۱۱ سالگی و پسران حدود 5/۱۳ سالگی در دوره بلوغ خودشان قرار می گیرند.

این بلوغ با خودش تغییرات فیزیکی و به دنبال آن زمینه ‌های روانی و عاطفی را همراه دارد.

به همین علت پدر و مادر با موجود تازه ای روبرو می شوند که گرچه تا به حال دگرگونی های او برای پدر و مادر تا حدودی ناشناخته بوده اما هم اکنون به صورت آشکار ، این تغییرات را هم از نظر بدنی و فیزیکی و هم از نظر روانی و رفتاری به راحتی در فرزندانشان مشاهده می کنند.

دختران از حدود ۹ سالگی تغییرات فیزیکی ، در خودشان مشاهده می کنند و حدود 11.5 سالگی اوج بلوغ جسمی خودشان را دارند.

پسران نیز این دوران را ۲ سال بعد از دختران یعنی از ۱۱ سالگی آغاز کرده و در 13.5 سالگی به اوج خودش می رسد.

عادت ماهیانه در دختران بعد از گذشت مدتی از آغاز بلوغشان شروع می شود و حدود ۲ سال بعد از شروع عادت ماهیانه آمادگی باروری را دارند. زیرا تخمک گذاری آن ها گرچه نامرتب می باشد اما آغاز خواهد شد.

در رابطه با پسران نیز پس از گذشت مدتی از دوره ی بلوغ زمینه ای به جهت تغییراتی از نظر جنسی مشاهده می شود و اسپرم که همچنان توانایی بارور کردن را در بسیاری از موارد ندارد ، آهسته آهسته در زندگی آن ها نقشی را ایفا خواهد کرد.

 

عواملی که در سن شروع بلوغ دخالت دارند

همان طور که میدانید بلوغ به علل و عوامل مختلف در بچه ها متفاوت است از جمله:

 

نقشه منطقه جغرافیایی

در مناطق گرمسیر پسران و دختران زودتر از پسران و دختران در مناطق سردسیر بالغ می شوند و این تفاوت و فاصله تا تا مرز ۴ تا ۵ سال نیز می ‌رسد.

عواملی که در سن شروع بلوغ دخالت دارند

نقش ارث ، غدد و هورمون ها

به دلیل آغاز بلوغ ، وزن بدن و میزان چربی بدن به ویژه در دختران بسیار مهم است به طوری که دختران باید به وزن ۴۶ تا ۴۹ کیلو برسند و چربی بدن آنها از 1۷ درصد تجاوز کند تا در چنین حالت عادت ماهانه آغاز شود.

بنابراین دخترانی که سخت درگیر ورزش هستند مخصوصاً ورزش‌هایی مانند شنا و یا ژیمناستیک اصولاً لاغر و چربی بدن آن ها کمتر است و علائم و نشانه های دوران بلوغ آن ها حتی یک یا دو سال به تاخیر خواهد افتاد.

به همین علت عامل وزن در دختران و کمی در پسران و همچنین میزان چربی موضوع بسیار مهمی به جهت آغاز بلوغ آن ها خواهد بود.

 

حتما بخوانید!
گیاه استویا ، مژده ای به بیماران مبتلا به قند خون

رشد سریع جسمانی در زمان بلوغ جسمی

تست ۱۵۰ سال گذشته در اروپا و آمریکا تقریبا هر ۵۰ سال ، یکسال بلوغ بچه ها زودتر آغاز شده یعنی از سن ۱۷ و ۱۶ سالگی به سن ۱۴ و ۱۳ سالگی رسیده است.

اما به نظر می رسد که این روند تا حدودی متوقف یا   آهسته شده و بنابراین این وضعیت در همین دوران به دلیل اطلاعات دیگری که در خصوص دگرگونی های بدن و غدد کودکان داریم ، متوقف خواهد شد و بقیه نوجوان های کشور های دیگر نیز وقتی که در شرایط عادی رشد قرار بگیرند احتمالاً مقارن این ایام وارد مرحله بلوغ یا دگرگونی های اصلی و اساسی در این زمینه خواهند شد.

 

تغییرات در دوران بلوغ بین ۳ تا ۵ سال طول می کشد که شامل موارد زیر می باشد:

قد دختران هر سال 8/8 سانتیمتر و پسران در 10/10 سانتی متر و وزن دختران حدود 8164 گرم و پسران 9071 افزایش پیدا میکند ولی از آنجا که دختر بچه ها دو سال زودتر وارد مرحله بلوغ جسمی و یا عادت ماهانه که علامت اصلی و اساسی بلوغ آن ها است می ‌شوند ، افزایش قد آن ها همراه و مقارن با این دوره آغاز خواهد شد.

دختر و پسری که قبلاً تقریباً با هم برابر بودند ناگهان احساس نابرابری می کنند و دختر بچه‌ ها از نظر قد از پسر بچه ها جلو می افتند و برخی از اوقات خود آنها دختران را با موضوعات و مسائلی البته بسیار کم روبرو می کند.

علائم و نشانه های دوران بلوغ دیررس و بلوغ زودرس

علائم و نشانه های دوران بلوغ دیررس و بلوغ زودرس

بلوغ جسمی زودرس

پسران کم کم از دختران فاصله می گیرند و برخی از پسران مخصوص آنهایی که بلوغ دیررس دارند در این زمینه احساس بسیار بدی می کنند و نگرانی و ناراحتی برخی از بچه ها در این ایام به خاطر تفاوت و فاصله ای است که در افزایش قد دختران و برخی از اوقات بقیه دوستان پسرشان می بینند.

در حالی که آنها همچنان کوچک مانده اند و گرچه بلوغ زودرس برای پسر و دختر شرایط و موقعیت های تازهای را به وجود می آورد و مطالعات نیز نشان میدهد که آنها احساس بهتری درباره خودشان خواهند داشت و حتی روابط تازه و جدیدی را موجب می شود.

اما نکته جالب این است که باز مطالعات نشان میدهد بچه هایی که بلوغ دیررس داشته اند وقتی که در سن ۳۰ سالگی مورد مطالعه قرار گرفته اند ، از نظر هویت ، شخصیت ، تعادل و ارتباطات خود با دیگران نظر مطلوب تری داشته اند.

 

حتما بخوانید!
نقش مواد غذایی در آرتروز های روماتیسمی

بلوغ جسمی دیررس

به بیان دیگر گرچه بلوغ زودرس سبب می شود بچه ها احساس بهتری در آن ایام داشته باشند اما بچه هایی که دیرتر بالغ می شوند شاید به خاطر اینکه بیشتر شاهد و ناظر دگرگونی ها هستند احتمالا در گیر برخی روابط ویژه نخواهند شد و یا به خاطر اینکه همچنان کودک هستند، انتظارات آنها بیشتر بر آورده می شود و یا درگیر کارهایی مانند کشیدن سیگار و یا روابط محدود و یا نامحدود حسی و جنسی نخواهند شد.

بلکه به خاطر بلوغ دیررس ، پختگی و آمادگی بیشتری دارند و در بلند مدت نه تنها این احساس عقب افتادن را ، که برای آنها احساس خوبی نیست جبران می کند بلکه کمی هم از بچه هایی که به خاطر اشتباهات و گرفتاری های که برای خودشان به وجود آورده‌اند و پشیمانی و ناراحتی دارند جلو خواهد بود.

به نظر می رسد وقتی بچه ها به طوری که در جامعه و فرهنگ ، بلوغ اتفاق می‌افتد بالغ شوند ، هم احساس خوبی خواهند داشت و هم شرایط و وضعیتی را پیدا می کنند که در بلند مدت از این اوضاع و موضوع ، احساس بدی نداشته باشند.

امروزه دوران نوجوانی و یا پیش نوجوانی و همچنین علائم و نشانه های دوران بلوغ برای پدر و مادر کاملا شناخته شده می باشد و برای بچه ها نیز دگرگونی و تغییرات ، پرسش ها و حالات تازه ای را به وجود می آورد و موجب ایجاد روابطی جدید بین پدر و مادر و بچه ها می شود.

مطلب قبلیچرا سیگاری ها سیگار می کشند؟
مطلب بعدیدوران یائسگی چیست و چه زمانی اتفاق می افتد؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید