مواد معدنی ضروری برای تقویت حافظه نیز همانند ویتامین ها در تأمین سلامتی ارگانیسم بدن و حفظ توانایی عملکرد حافظه بسیار ضروری می باشند. به علاوه سوخت و ساز در سلول ها ، قطعا به وسیله آنزیم ها افزایش می یابد.

این مواد معدنی معمولا در قالب « کوآنزیم » ، ویتامین ها و مواد معدنی یا به اصطلاح « عناصر کمیاب » مورد نیاز هستند. این مواد معدنی در انجام بسیاری از واکنش های بدن دخالت دارند.

مواد معدنی و عناصر شیمیایی لازم را می توانید با تغذیه متعادل کسب کنید. نیاز بدن به کلسیم و منیزیم نسبتاً زیاد است بنابراین بهتر است از ورود این مواد به بدن خود مطمئن شوید و در صورت نیاز با داروهای مناسب این مواد معدنی را به بدن برسانید.

اگر چه مواد معدنی ضروری برای تقویت حافظه ، جهت کارکرد و عملکرد مطلوب تر مغز لازم است ، اما افزایش مقدار ویتامین ها و مواد معدنی در بدن دلیلی بر داشتن حافظه بهتر نیست و با تمرین هم می توانید کارآیی حافظه خود را افزایش دهید.

 

کلسیم برای تقویت مغز

برای فهم بهتر اهمیت کلسیم در تقویت مغز ، ابتدا باید کارکرد سیناپس های مغزی را بشناسید.

در حالت عملکرد مطلوب مغز ، رسپتورها باز می شوند تا در آن کلسیم جاری شود ؛ به همین دلیل باید کلسیم کافی در اختیار بدن قرار گیرد.

کمبود کلسیم موجب ضعف اختلال شدید حافظه می شود. برای داشتن حافظه ای خوب ، مصرف کلسیم کافی که از مهم ترین مواد معدنی است ، ضرورتی انکارناپذیر دارد.

کلسیم برای تقویت حافظه

 

مواد غذایی حاوی کلسیم

شیر و فرآورده های آن ، سبزیجات ، دانه های خوراکی ( گردون پسته، فندق، بادام و… ) ، کلم بروکلی ، حبوبات ، آب ترتیزک و ماهی آزاد دارای کلسیم هستند.

 

مس

یون های مس در تنفس سلولی از اهمیت غیر قابل اغماضی برخوردارند.

مس در روند بسیاری اکسیداسیون ها و مصرف اکسیژن نقش دارد. یون های به صورت کوآنزیم از غشای عصبی که به اصطلاح غلاف میلینین نامیده می شود ، محافظت می کنند. کمبود مس در تفکر و ادراک ، مشکل ایجاد میکند.

توجه: در بحث مواد معدنی ضروری برای تقویت حافظه ، شما به مقدار خیلی کمی از ترکیبات مس احتیاج دارید.

در صورت زیاده روی در مصرف این ماده ممکن است دچار مسمومیت شوید! پس با تغذیه متعادل و سالم ، مقدار کافی مس را کسب کنید.

 

حتما بخوانید!
چرا به آرتریت مبتلا می شویم؟

مواد غذایی حاوی مس

ماهی ، موز ، قارچ ، دانه های خوراکی (گردو ، بادام ، فندوق ، پسته و …) ، انواع صدف خوراکی ، گوشت قرمز، گوشت پرندگان و فرآورده های سبوس دار ، حاوی مس هستند.

 

یُد از جمله مواد معدنی ضروری برای تقویت حافظه

ید از مهم ترین عناصر شیمیایی برای تنظیم کارکرد غده تیروئید است و کمبود آن موجب بروز بیماری گواتر می شود.

جنوب آلمان از شناخته ترین مناطقی است که در آن کمبود ید وجود دارد؛ به همین دلیل ، مصرف نمک های حاوی ید ، به مردم آن مناطق سفارش می شود.

ید برای تقویت مغز

 

مواد غذایی حاوی ید

در ماهی های دریایی ، میگو و صدف ، ید وجود دارد. در مناطقی که با کمبود ید روبه رو هستند ، پیشنهاد می شود که با اضافه کردن ید به چاشنی غذا ، این کمبود جبران شود. توجه کنید که در تهیه نان هم از نمک ید دار استفاده شود.

کمبود ید در بعضی مناطق جغرافیایی مشاهده می‌شود و منجر به پدید آمدن بیماری گواتر می گردد تا جایی که یک ضرب المثل هم در این باره باب شده است که مردم را از گلوی ورم کرده آن ها می توان شناخت.

 

منیزیم برای تقویت مغز

منیزیم ، برای انجام عمل فسفوریلاسیون ، جهت انتقال ایمپالس های عصبی مورد نیاز است. کمبود فسفر باعث ایجاد اختلالاتی در سیستم تحریک پذیری عصبی می شود.

ضعف تمرکز ، پریشانی و اوهام می تواند نتیجه کمبود این ماده معدنی در بدن باشد. نیاز بدن به منیزیم ، تقریبا زیاد است. یک فرد بزرگسال روزانه به ۴۰۰ میلی گرم منیزیم نیاز دارد.

 

مواد غذایی حاوی منیزیم

این ماده در برنج ، برگ سبزیجات ، دانه های خوراکی ، میگو و صدف ، سویا و فرآورده های سبوس دار و آب معدنی یافت می شود.

مواد غذایی حاوی منیزیم

لسیتین ماده معجزه گر در تقویت مغز

پزشکان بر اثر مثبت لسیتین بر حافظه تأکید خاصی دارند. لسیتین چربی حاوی فسفر وکولین است که به ویژه برای سلول های عصبی ضروری هستند.

بخشی از لسیتین را آب و بخش دیگر آن را چربی حلال تشکیل می دهد ؛ ماده ای که تأثیرات شگرفی بر سیناپس های سلول های عصبی می گذارد.

وجود لسیتین در بدن بسیاری از سالمندان ، سبب بهبودی آشکار قدرت حافظه ، تقویت مغز و قابلیت تمرکز آنها می شود.

لسیتین باعث می شود تا پیوندهای سیناپسی بهبود یابند. هم اکنون پژوهش های بسیاری درباره تأثیرات لسیتین در حال انجام است.

امروزه این موضوع اثبات شده است که در بیماری آلزایمر که منجر به از بین رفتن حافظه می شود ، تولیدات کولین مغز کاهش می یابد.

به هرحال ظاهراً تا زمانی که نتایج دیگری از این تحقیقات به دست نیامده است این ماده هیچ جایگزینی در بدن ندارد.

 

حتما بخوانید!
عقب افتادن زمان زایمان کودکان

مواد غذایی حاوی لیستین

در زرده تخم مرغ ، فرآورده های سویا ، انواع قارچ و انواع شکلات است.

 

در نتیجه

مغز انسان کاملا پیچیده است و به مواد مغذی و معدنی فراوانی نیاز دارد که بتواند به ‌خوبی کار کند. در تحقیقات بسیاری این ثابت شده است که کمبود مواد مغذی در ایجاد اختلالات روانی و زوالِ شناختی مرتبط با سن و اختلال در رشد ، نقش بسیار چشمگیری دارد.

از سوی دیگری ، مطالعات دیگری هم بر روی انسان و هم حیوانات شده که نشان داده ‌اند افزایش مصرف مواد مغذیِ و معدنی مفید برای مغز ، جنبه‌ های متفاوت فعالیت شناختی نظیر تقویت حافظه و یادگیری را به شدت افزایش می‌دهد.

با توجه به همه‌ ی این دلایلی که در باب مواد معدنی ضروری برای تقویت حافظه گفته شد ، مغز باید مواد معدنی و مغذی مورد نیازش را دریافت کند و این ویتامین ها و ماده ها‌ی معدنی برای تقویت مغز و داشتن ذهنی سالم ضروری هستند و باید روزانه مورد استفاده قرار بگیرند.

مطلب قبلیآن چه که به دنبال سیگار کشیدن اتفاق می افتد!
مطلب بعدیتغذیه با شیر مادر و نکاتی که باید رعایت شود

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید