نیاز بدن به آب هنگام ورزش به این دلیل که آب هدر رفته از بدن ورزشکار بیشتر می شود ، افزایش می یابد.

سن و جنس ورزشکار ، میزان فعالیت او ، درجه حرارت محیط ، نوع غذایی که خورده است و بسیاری از عوامل دیگر بر نیاز او به آب مؤثر است.

اگر آب بدن به اندازه کافی تأمین نشود، اثرات سوئی بر کیفیت عملکرد ورزشکار، خصوصا در طول مسابقه ، بر جای می گذارد.

برای تعیین میزان نیاز به آب در شرایط طبیعی ، بدون در نظر گرفتن گردش و دفع آب ناشی از فعالیت ورزشی سنگین ، می توان عبارت «به ازای هر کیلوکالری دریافتی نیاز به یک سانتیمتر مکعب آب است» ، را به عنوان نیاز منطقی پذیرفت.

یا می توان گفت که وقتی رژیم غذایی تأمین کننده ۳۵۰۰ کیلوکالری انرژی باشد ، میزان نیاز به آب در حدود ۳۵۰۰ سی سی است.

به طور کلی باید توجه داشت که تنها مصرف آب هنگام فعالیت بدنی نباید در نظر گرفته شود ، بلکه آن چه باید مورد توجه باشد دفع آب است ، زیرا باید به اندازه کافی آب بنوشید تا برای جبران آب از دست رفته بدن کافی باشد.

 

مصرف آب و مایعات قبل ، حین و بعد از ورزش

مصرف آب و مایعات قبل از ورزش

برای حفظ کیفیت حرکات ورزشی و خالی بودن معده و مثانه در هنگام فعالیت ، باید حداقل نیم تا یک ساعت قبل از فعالیت ورزشی آب مصرف نشود.

از طرف دیگر توصیه شده است که حدود 10 تا 15 دقیقه قبل از مسابقه نیم لیوان آب مصرف شود تا ورزشکار از وضعیت مناسب آب بدن و عملکرد فیزیولوژیکی درست در زمان شروع فعالیت مطمئن شود.

نیاز بدن به آب هنگام ورزش نباید با مصرف نوشابه های ورزشی تامین شود.

مصرف هرگونه نوشابه ورزشی قبل از فعالیت های ورزشی منع شده است چرا که مصرف مایعاتی که حاوی مواد قندی باشد ، موجب افزایش قند خون و متعاقب آن ازدیاد انسولین خون می گردد.

نیاز بدن به آب هنگام ورزش

افزایش انسولین در خون سریعا موجب کاهش قند خون می گردد ، در واقع ورزشکار با مصرف هرگونه مایعات حاوی قند ، مانع رسیدن کربوهیدرات ( که اولین و در مهم ترین منبع انرژی بدن می باشد) ، می شود.

بدین ترتیب مصرف این گونه مایعات علاوه بر کاهش کیفیت و توانایی هایی ورزشکار ، موجب خستگی زودرس او هنگام ورزش نیز می گردد.

 

حتما بخوانید!
وقتی طفل غذا نمی خورد چه باید کرد!

نیاز بدن به آب هنگام ورزش

آبگیری مناسب در جریان فعالیت های ورزشی ، وضعیت حجم مایعات بدن ، دستگاه تنظیم دما ، عملکرد سیستم قلبی عروقی ، عملکرد عضلات  و اجرای فعالیت ورزشی را تحت تأثیر قرار می دهد.

آبگیری مناسب در جریان فعالیت ورزشی ، با افزایش جریان خون پوستی و میزان تعریق ، دفع گرما را بیشتر کرده ، افزایش در غلظت پلاسما را محدود کرده به حفظ برونده قلبی کمک می کند.

دو هدف مهم در آبگیری مجدد در حین ورزش ، کاهش میزان بالارفتن دما و حفظ عملکرد ورزشی است.

اثر آبگیری مجدد بر عملکرد دستگاه تنظیم دمای بدن احتمالا به خاطر افزایش حجم خون ، کاهش بالا رفتن غلظت خون ، کاهش کم آبی سلولی و حفظ پیش رونده حجم مایعات خارج عروقی است.

بنابراین ورزشکاران بایستی مقدار مایعاتی که مینوشند به اندازه مقداری باشد که دفع می شود. توجه به ذائقه فردی می تواند ورزشکاران را به نوشیدن مایعات بیشتری تشویق کند.

بعلاوه ، وجود کربوهیدرات و الکترولیت ها ( به ویژه سدیم و پتاسیم) در نوشیدنی ها می تواند به حفظ گلوکز خون ، اکسیداسیون کربوهیدرات و تعادل الکترولیت ها کمک کرده و می تواند به حفظ عملکرد ورزشی فرد کمک کند.

نیاز بدن به آب هنگام ورزش

هنگام مصرف آب در فعالیت بدنی ، باید سرعت تخلیه معده ای و سرعت جذب روده ای مورد توجه قرار گیرد ، حجم مایع ، محتوای کالری مایع ، غلظت مایع ، شدت فعالیت ، فشار محیطی و دمای مایع ، برخی از عوامل بسیار مهم در تعیین سرعت تخلیه معده ای و جذب روده ای می باشد.

میزان مصرف مایعات در هوای گرم و مرطوب بایستی بیشتر شود. چنان چه فعالیت ورزشی بیش از یک ساعت طول بکشد ، علاوه بر کاهش میزان آب بدن ، الکترولیت های بدن نیز کاهش می یابد که بایستی جبران گردد.

در طی ورزش برای جایگزینی مایعات از دست رفته و اجتناب از گرمای بیش از حد ، بایستی هر ۲۰-۱۵ دقیقه ، ۱۸۰-۱۲۰سی سی مایعات مصرف شود.

مایعات سرد وقت نیاز بدن به آب هنگام ورزش مناسب تر هستند ، زیرا به سرعت جذب می شوند و حرارت مرکزی بدن را سریع تر پایین می آورند و باعث حفظ عملکرد ورزشی فرد می شوند.

 

حتما بخوانید!
اصطلاحات رایج شطرنج (واژه نامه)

 مصرف آب بعد از ورزش

بازسازی حجم مایعات و منابع گلیکوژن در ریکاوری (دوره برگشت به حالت اولیه پس از فعالیت ورزشی) ، برای بسیاری از فرآیند های بدن از جمله سیستم قلبی عروقی ، سیستم تنظیم دمای بدن و فعالیت های متابولیکی مهم است.

نیاز بدن به آب هنگام ورزش

مصرف آب هنگام فعالیت بدنی و بعد از انجام فعالیت های ورزشی به منظور جایگزین کردن آب و الکترولیت های از دست رفته می باشد. میزان کاهش آب بدن ، به میزان فعالیت ، مدت زمان آن و شرایط آب و هوایی بستگی دارد.

از طرف دیگر با توجه به کاهش و تحلیل ذخایر گلیکوژن بدن ، بهترین انتخاب آن است که علاوه بر آب و الکترولیت ها ، قندهای ذخیره ای که تحلیل رفته اند ، بازسازی و جایگزین شود.

بهترین توصیه درباره نیاز بدن به آب هنگام ورزش ، استفاده از نوشیدنی های ورزشی استاندارد که مقدار آب و الکترولیت و قند آن بر اساس میزان توصیه شده است، می باشد.

میزان مصرف مایعات بعد از ورزش ، باید متناسب با میزان آب از دست رفته و مقدار وزن کاهش یافته ورزشکار باشد.

مطلب قبلینکات مهمی که باید برای سلامتی و زیبایی موها رعایت کنید
مطلب بعدیانواع قرص های ترکیبی ضد بارداری و نحوه استفاده از آن ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید