یکی از شرط ‌های حفظ توانایی عملکرد حافظه ، داشتن تغذیه مناسب است. اگر فرد سوخت ناکافی به مغز برساند ، چگونه می تواند کار خود را انجام دهد؟ آیا ویتامین های لازم برای حافظه را می شناسید؟

بنابراین رسیدن مواد غذایی کافی از جمله ویتامین ها و مواد معدنی به مغز همانند دیگر شرایط بدن از اهمیت زیادی برخوردار است.

یک روانشناس انگلیسی در یکی از پژوهش های خود، متوجه شد که اگر جوانان به مقدار کافی ویتامین و مواد معدنی استفاده کنند، توانایی عملکرد حافظه آنها افزایش محسوسی می کند.

تقویت حافظه

تیامین (ویتامین B1)

این ویتامین از جمله مهم ترین ویتامین ها برای کارکرد مطلوب مغز است. «تیامین» را قبلا «آنوپرین (۲) می نامیدند که به معنای «بدون عصب» است.

در نتیجه کمبود «تیامین»، عصب های مغز تضعیف می شوند و نه تنها وضع روانی انسان، بلکه مغز و توانایی های حافظه مستقیما از تیامین تحت تأثیر قرار می گیرند.

تیامین تنها ویتامینی است که مستقیما در انتقال سیگنال های الکتریکی از یک سلول به سلول دیگر فعالانه شرکت دارد.

 

مواد غذایی حاوی ویتامین B1 برای تقویت حافظه

مخمر آبجو ، برگ سبزیجات ، گوشت و امعا و احشای خوراکی دام ها ، حبوبات ، غلات ، دانه های خوراکی ، نان کامل و جوانه گندم حاوی ویتامین B1 هستند. مقدار نیاز روزانه این ماده حیاتی برای بزرگسالان 1.7 میلی گرم است.

 

نیاسین  (ویتامین B3)

نیاسین ، ویتامین اصلی برای تنفس سلولی است و مصرف اکسیژن ، توسط آن صورت می گیرد.

نیاسین بر سیستم عصبی تأثیر می گذارد و از نا آرامی ، ضعف تمرکز ، افسردگی و اوهام خوفناک جلوگیری می کند.

سیستم عصبی در شرایط اختلال تنفس سلولی ، با کوچک ترین واکنش ، عکس العمل نشان می دهد؛ چراکه آسیب پذیرترین بخش بدن است.

 

مواد غذایی حاوی نیاسین (ویتامین B3)

ماهی ، حبوبات ، دانه های خوراکی ، غلات ، سیب زمینی ، گوشت پرندگان ، امعا و احشای داخلی دامها (به ویژه جگر) و فرآورده های سبوس دار، حاوی نیاسین هستند. مقدار نیاز روزانه بزرگسالان به این ویتامین ۲۰ میلی گرم است.

ویتامین های مورد نیاز قشرخاکستری مغز را می‌توانید از دانه های خوراکی ، غلات ، میوه جات و همچنین در گوشت پرندگان ، جگر ، ماهی آزاد و اسفناج به دست آوردید.

با خوردن شیر همراه با غلات برای صبحانه و سبزیجات سینه مرغ برای ناهار در جهت رفع این نیاز حرکت خواهید کرد.

مواد غذایی حاوی نیاسین (ویتامین B3)

پریدوکسین (ویتامین B6)

یکی از ویتامین های لازم برای حافظه پریدوکسین است که در تجزیۀ آمینواسید ها شرکت فعال دارد.

کمبود ویتامین B6 سوخت و ساز تمام سلول ها را به شدت دچار آسیب می کند.

پریدوکسین به همراه آنزیم ها ، مجموعه سیستم اعصاب مرکزی را ثابت می کند ؛ به همین دلیل برای حفظ عملکرد تنظیم مطلوب حافظه ، غیر قابل چشم پوشی است و نقش چشمگیری در تقویت حافظه دارد.

 

حتما بخوانید!
رژیم غذایی صحیح برای ورزشکاران

مواد غذایی حاوی پریدوکسین (ویتامین B6)

موز ، سیب زمینی ، بادام زمینی ، گوشت پرندگان ، امعا و احشای داخلی دامها (به ویژه جگر) ، برنج ، ماهی آزاد ، جوانه گندم و نان سبوس دار ، حاوی پریدوکسین هستند.

مقدار نیاز روزانه بزرگسالان به این ماده 1.5 تا ۲ میلی گرم است.

 

سیانوکوبالامین (ویتامین B12) یکی از ویتامین های لازم برای حافظه

این ویتامین رابطه تنگاتنگی با اسید فولیک دارد. در بدن انسان مقدار بسیار کمی ویتامین B12 موجود و مورد نیاز است ( دو میلیونیم گرم در هر میلی لیتر خون ) که این مقدار برای داشتن سیستم اعصاب سالم ، ضروری است.

کمبود مواد مغذی می تواند به ضعف حافظه و تمرکز منجر شود. با خوردن مواد غذایی مناسب از جمله سبزیجات ، گوشت و دیگر فرآورده های حیوانی ، ویتامین  B12  مورد نیاز بدن خود را تأمین کنید.

 

مواد غذایی حاوی سیانوکوبالامین (ویتامین B12)

شیر و فرآورده های آن ، تخم مرغ ، ماهی ، گوشت ، امعا و احشای داخلی دام ها (به ویژه جگر و قلوه) و گوشت پرندگان ، حاوی این ماده حیاتی هستند. نیاز روزانه برای بزرگسالان به این ماده، ۰/۰۳ تا ۰/۰۵ میلی گرم است.

 

اسید فولیک (ویتامین گروه B6) در تقویت حافظه

اسید فولیک که از کلمه لاتین فولیم گرفته شده است ، به معنای «برگ» است و بیشتر از هر جای دیگر، مقادیر بسیاری از آن در برگ اسفناج یافت می شود.

این ماده بیشتر از هر چیز مسئولیت ساختن گلبول های قرمز خون را به عهده دارد. کمبود این ماده باعث اختلال در یادگیری ، ضعف حافظه ، اختلال در خواب ، ترس ، افسردگی و کم خونی می شود.

لطفا توجه کنید که اسید فولیک در آن دسته از مواد غذایی که مدت زیادی نگهداری می شوند و در درجه حرارت بالا طبخ می گردند، از بین خواهد رفت. به همین دلیل کمبود اسید فولیک ، بیشتر از آنچه که فکر کنیم ، ممکن است برای همه رخ دهد.

کمبود اسید فولیک باعث افسردگی و ضبط تمرکز میشود. مراقب باشید مواد غذایی حاوی این ماده را به مدت طولانی مدت نگهداری نکنید چرا که اسید فولیک ارزشمند آن از بین میرود.

اسید فولیک (ویتامین گروه B6) در تقویت حافظه

مواد غذایی حاوی اسید فولیک

از ویتامین های لازم برای حافظه اسید فولیک است که در اسفناج ، مارچوبه ، بروکلی ، سبزیجات تازه ، دانه های خوراکی و نخود فرنگی ، حبوبات ، پیاز ، جگر ، زرده تخم مرغ ، جوانه گندم و نان سبوس دار ، شیر همراه با غلات و تخم کتان یافت می شود.

مقدار نیاز روزانه بزرگسالان به این ماده حیاتی 0.5 میلی گرم است.

 

حتما بخوانید!
توصیه هایی مفید در مورد رژیم غذایی افراد لاغر

اسید اسکوربیک (ویتامین C)

ویتامین معروف C نه تنها برای استخوان ها و دندان ها و برای رشد کولاژن هاو و « زردپی ها » و مقابله با بیماری های مسری ، چاره ساز و ضروری است بلکه در تمرکز ذهنی نیز نقش بسزایی دارد.

کمبود ویتامین C موجب اختلالات تمرکز و ضعف روانی و افسردگی می شود.

خوشبختانه به راحتی می توانید از کمبود ویتامین C جلوگیری کنید. این ویتامین علاوه بر این که در مرکبات گوناگون به حد کافی وجود دارد ، می توانید داروهای ویتامین C را نیز بدون نگرانی مصرف کنید.

مصرف بیش از حد این ویتامین برعکس بعضی از ویتامین های دیگر جایز نیست چون بدن مقدار اضافی آن را دفع می کند.

 

مواد غذایی حاوی اسید اسکوربیک

در مرکبات کلم بروکلی ، کلم بروکسل ، گل کلم و برگ سبزیجات توت فرنگی به وفور یافت می شود. نیاز روزانه بزرگسالان به این ویتامین ۷۵ میلی گرم است.

مرکبات ، سبزیجات یا ویتامین های دارویی نیاز بدن به این ویتامین را تامین می‌کند. در مصرف این ویتامین زیاده‌ روی نکنید چون مازاد این ویتامین دفع می ‌شود.

حال که با ویتامین های لازم برای حافظه آشنا شدید ، بهتر می توانید از آن ها استفاده کنید و رشد فردی و همچنین عملکرد مغز و حافظه خود را افزایش دهید.

مطلب قبلیرژیم غذایی در دوران بارداری
مطلب بعدیشیر مادر یا شیر خشک ؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید