پرندگان دارای کیسه هایی هستند که به ریه های آن ها متصل بوده و هنگام پرواز پرندگان به آن ها اکسیژن اضافی می رساند.

بدن پرندگان به طرز خاصی شکل گرفته است که به آنان قدرت پرواز می دهد. استخوان آنان برای سبکی وزن ، توخالی می باشد.

بدن آن ها نیز خیلی سبک می باشد و به آنان اجازه ی پرواز و به آسانی راه رفتن با کم ترین تلاش را می دهد.

برای مثال ، عقاب دارای بال هایی می باشد که بیشتر از ۲ متر گسترده می شود. با این حال وزن او کم تر از ۴ کیلوگرم می باشد.

البته پرواز تنها با تکان دادن بال ها به پایین و بالا مقدور نمی شود ، بلکه پرواز ترکیبی از سر خوردن در هوا و قدرت پرواز می باشد.

هنگامی که زمان کوچ پرندگان می رسد و پرنده بال می زند ، آن ها به طرز پیچیده ای حرکت می کنند و هوا را به پایین و عقب می رانند.

در واقع بال ها چرخش نیز دارند تا هوا به عقب و در مسیری مستقیم رانده شود که نیروی بالا بر ایجاد کنند.

بال ها با ضربه ای به سمت جلو ، دوباره می چرخند ، بنابراین به آسانی در هوا سر می خورند بدون این که پرواز پرنده را کند کنند.

پرهای پرندگان به دلیل سبکی ، استقامت و قابلیت خم شدن بسیار مناسب می باشند و مقاومت در برابر باد را در پرواز کم می کنند.

پرندگان با چه سرعتی می توانند پرواز می کنند؟

پرندگان با چه سرعتی می توانند پرواز می کنند؟

اندازه گرفتن سرعت اسب ها و مردم در مسابقات به دلیل وجود خط آغاز و پایان بسیار آسان می باشد ، اما اندازه گیری سرعت پرنده در پرواز بسیار سخت تر می باشد.

اعداد و ارقام زیادی در مورد سرعت پرواز پرندگان مختلف به ثبت رسیده است ، اما بسیاری از صاحب نظران در مورد این آمارها مطمئن نیستند.

به طور کلی ، هر قدر پرنده سنگین تر باشد ، برای ماندن در هوا ، باید سریع تر پرواز کند.

حتما بخوانید!
گیاهان آپارتمانی و مراقبت از آن ها

یکی از کارشناسان ، بر این عقیده است که سریع ترین پرواز ثبت شده برای پرندگان ، مربوط به کبوتر نامه رسان است که 2/94 مایل در ساعت پرواز می کند.

همچنین در نظر داشته باشید که ارتفاع پرواز پرندگان در طول زمان مهاجرت پرندگان نیز بسیار متغیر می باشد.

 

در این جا سرعت پرواز تخمین زده شده ی بعضی پرنده ها بیان شده است:

باز کوچگر در حدود ۶۵ تا ۷۵ مایل در هر ساعت پرواز می کند. بعد از بازها ، مرغابیان و غازهایی هستند که حدود ۶۵ تا ۷۰ مایل در هر ساعت پرواز می کنند.

بادقپک اروپایی در پرندگان تند پرواز ، مرغ باران طلایی و قمری سرعتی برابر ۶۰ تا ۶۵ مایل در ساعت دارند.

مرغ مگس خوار به ۵۵ تا ۶۰ مایل سرعت در هر ساعت دست پیدا می کند.

سارها حدود ۴۵ تا ۵۰ مایل و پرستوها معمولا با سرعت ۲۵ مایل در ساعت پرواز می کنند.

 

پرندگان زمان کوچ را چگونه متوجه می شوند؟

انسان از ابتدای تاریخ ، شیفته ی کوچ پرندگان بوده است. آن ها چرا و چگونه کوچ می کنند؟ هنوز و بعد از چندین هزار سال ، ما جواب کامل را نمی دانیم.

منظور ما از کوچ ، حرکت پرندگان به سمت جنوب در فصل پاییز و به سمت شمال در فصل بهار یا حرکت از زمین های کم ارتفاع به سرزمین های مرتفع یا از سرزمین های دور از دریا به سمت ساحل است.

در زمان کوچ پرندگان ما می دانیم که بعضی از آن ها به سمت آب و هوای گرم تر کوچ می کنند ، به این دلیل که در شرایط زمستانی ، قادر به زندگی نیستند.

همچنین پرندگانی که از حشرات خاص یا جونده های کوچک تغذیه می کنند ، در زمستان هیچ غذایی پیدا نمی کنند.

پرندگان زمان کوچ را چگونه متوجه می شوند؟

آن ها از کجا می فهمند چه موقع این مسافرت طولانی را آغاز کنند؟

بعضی بر این باورند که پرندگان می توانند بفهمند چه موقع روزها کوتاه تر است و یا در بهار بلندتر می شود و آن ها از فطرت خودشان مثل یک ساعت شماطه دار استفاده می کنند.

حتما بخوانید!
همه چیز درباره دایناسور ها و چگونگی تکامل آن ها

بنابراین تغییر طول روز و کمبود غذا ، به پرندگان زمان کوچ به سرزمین های گرم تر را یادآوری می کند. البته عوامل دیگری در این کار دخالت دارند ، عواملی که هنوز روشن نشده است.

 

در پرواز پرندگان ، پرندگان تا چه مسافتی کوچ می کنند؟

اکنون که تا حدودی دانستیم پرندگان چرا کوچ می کنند ، سؤال بعدی این است که آن ها تا کجا برای پیدا کردن شرایط بهتر قادر به کوچ هستند؟

قهرمان پرنده ها در کوچ ، پرستوی قطبی (arctic tern) است. این پرنده ی حیرت انگیز بیشتر از ۲۲۰۰۰ مایل در طول یک سال پرواز می کند.

او از قطب شمال گرفته تا ماسوچوست در جنوب آشیانه می سازد. حدود ۲۰ هفته طول می کشد تا این پرنده سفرش را به سمت منطقه ی قطب جنوب به پایان برساند.

در طول یک هفته به طور متوسط هزار مایل تقریبا ۱۷۰۰ کیلومتر را طی می کند. بیشتر پرندگان ، در طول زمان کوچ خودشان فقط سفرهای کوتاه می کنند ، اما پرنده ای به نام مرغ باران طلایی آمریکایی (Golden Plover) وجود دارد که سفری بدون توقف را بر فراز اقیانوس در زمان کوچ پرندگان آغاز می کند.

او ممکن است از نوااسکوشیا (Nova Scotia) (در جنوب شرقی کانادا) تا جنوب امریکا را که مسافتی حدود ۲۴۰۰ مایل است ، بدون توقف پرواز کند.

ما مطمئن نیستیم که آیا پرندگان در یک روز مشخص در سال سفرشان را آغاز کرده و یا به پایان می رسانند. اما پرنده ای وجود دارد که بسیار نزدیک و دقیق به این عمل می کند.

گفته می شود در زمان کوچ پرندگان ، پرستوی مشهور کاپیسترانو (Copistrano) در کالیفرنیا ، روز ۲۳ اکتبر حرکت و روز ۱۹ مارس به آشیانه باز می گردد. البته روز خروج و ورود آن ها سال به سال تغییر می کند.

مطلب قبلیچگونه با همکاری تیمی به قله های موفقیت برسیم؟
مطلب بعدیهوش هیجانی از چه مهارت هایی تشکیل شده است؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید