نوجوانی دوره کوتاهی است که میان کودکی و بزرگسالی قرار دارد. در این دوران پسران و دختران بیشتر به سوی مردم ، اتفاقات و پدیده‌های جهان بیرون گرایش پیدا می‌کنند. پرورش رشد عقلی در فرزندان در این دوران بحث بسیار گسترده و مهمی است که والدین باید از راه و روش های آن آگاه باشند.

در ادامه به بیان نکات مهمی در این زمینه جهت راهنمایی والدین میپردازیم.

بحث و گفت و گو

با فرزندمان بحث و گفت و گو کنیم ، به او مشورت بدهیم و به او فرصت بدهیم که از توانایی های کلامی و عقلی خودش جهت توصیف ، تجزیه ، تحلیل و حتی ابراز حالات احساساتش استفاده کند.

بنابراین هرگونه سخن گفتن ، هرگونه بحث ، استدلال و گفت و گو در زمینه ی رشد عقلی بسیار مفید خواهد بود.

 

دادن فرصت بررسی احتمالات ، حوادث و امکانات

یعنی در مورد موضوع ها فکر و بررسی کنند که اگر چنین نشده بود چه احتمالات و امکاناتی وجود داشت.

ایجاد محیط مناسب ، شرایط مطلوب و موقعیت های به جا ، دادن فرصت بهره مندی از جنبه های مختلف و متفاوت وجود خودشان و به کار گیری حواس و شکوفا احساسات متفاوت نسبت به دوستان خوب و مناسب.

همه ی این موارد سبب شدن قوه ی تفکر و تعقل و بلوغ فکری آن ها خواهد شد.پرورش رشد عقلی در فرزندان

رهایی از قید بایدها و نباید ها در زمینه تفکر و تعقل

این حقیقت و واقعیت را بپذیریم که انسان در جهت رشد ذهن و ضمیر خودش آزاد است و هر کوششی به جهت محدود کردن او ، او را با مشکلاتی روبه رو می کند و در بسیاری از موارد محدودیت غیرممکن است.

بنابراین به آنها اجازه دهیم که هر سؤالی را مطرح کنند ، هر مطلبی را مطرح کنند ، حتی اعتراض و انتقادی را به راحتی و با خیالی آسوده بیان کنند تا از این طریق هم ذهن و هم وجودشان به جهت حس و احساس مختلف و متفاوت رشد کند و هم سبب رشد ظرفیت تفکر ، تعقل و هوش خودشان شوند.

 

حتما بخوانید!
انواع اسهال و روش های درمان آن

آموزش اندیشیدن و لذت درک و فهم

به آنها کمک کنیم که با افزایش دانش و تجربیات خودشان زمینه ای را برای شناخت بیشتر و بهتر پیدا کنند و با داشتن دوستان خوب ، مناسب و با رفتن به محل های مختلف و متفاوت و درگیر شدن در فعالیت های گوناگون به اندیشیدن و ارزیابی اوضاع و موقعیت ها برسند و آمادگی برای رشد عادت های جدید پیدا کنند.

 

تفکر و اندیشه را به عنوان سرگرمی و بازی مطرح کردن

موضوع تفکر ، اندیشه و پرورش رشد عقلی در فرزندان  را در حالی که می توان بسیار جدی گرفت ، باید آن را همیشه به صورت بازی و سرگرمی و رفتاری دوستانه و صمیمانه به حساب آورد.

مخالفت و مقاومت نوجوان و جوان درباره ی موضوع ها و یا باورهای جدی و مهم را باید بسیار به راحتی پذیرفت و به آنها این اجازه و فرصت را داد که نسبت به هر موضوعی ، هر مقامی و هر مطلبی حق پرسش ، اعتراض و انتقاد را داشته باشند.

دادن این فرصت و این رهایی به آنها اجازه میدهد که به تخلیه بازسازی خودشان بپردازند همچنین به آنها فرصت میدهد که با رشد تفکر و تعقل خودشان در جهان اندیشه ، پر و بالی بزنند و گرفتار آب و گل دنیای خاکی ، مادی  و منجلاب های آن نشوند.پرورش رشد عقلی در فرزندان

کسی که در ذهن و فکر برای خود ارزش و اهمیتی قائل است ، کسی که در این مرحله قدم هایی برداشته خواهان برتری و والاتری است.

کسی که خود را در قله های شادی و لذت فهم و درک یافته ، گرفتار آلودگی های جهان فیزیکی ، مادی ، ملموس و محسوس نخواهد شد.

بنابراین آنها که در زمینه بلوغ فکری ، تعقل ، علم ، هنر و فلسفه پروبالی زدند ، معمولا آلودگی هایی کمتر و گرفتاری هایی به مراتب کمتر دارند.

 

دادن فرصت ملاقات با افراد مهم و برجسته

 به آنها فرصت ملاقات با افراد مهم و برجسته را بدهیم و شرایطی را فراهم کنیم که رودررو با آنها آشنا شوند.

می دانیم که در این سن و سال بسیاری از اوقات یک ملاقات و یک برخورد مسیر زندگی فرزندانمان را عوض می کند.

 

حتما بخوانید!
بی اشتهایی و سیری زودرس مرتبط با سیستم گوارش

بلوغ فکری بوسیله آشنایی با شرح حال بزرگان

فرصتی به آنها بدهیم تا با شرح حال بزرگان آشنا بشوند و کتاب های اصولی و اساسی را در رشته های مختلف علم ، هنر و فلسفه بخوانند و با آگاهی بیشتری به جهان اطراف خودشان نگاه کنند.پرورش رشد عقلی در فرزندان

پرورش رشد عقلی در فرزندان بوسیله بازگو کردن مطالب آموخته شده

از آنها بخواهیم که مطالبشان را بازگو کنند. زیرا بهترین طریقه آموختن ، یاد دادن است. مخصوصا از آنها بخواهیم که مطالبشان را بنویسند و مطالب نوشته شده را برای خودشان و دیگران بخوانند.

 

یک دست بودن خودشان با خودشان و دیگران

به آنها فرصت بدهیم تا آنجا که ممکن است ، خودشان باشند و به بلوغ فکری برسند و تعقل و اندیشه ی آنها را آزاد بگذاریم.

هر چند که ما به جهت رفتار محدودیت داریم و باید داشته باشیم و همچنین در گفتار باید آداب و ادب را رعایت کنیم ، اما در جهان اندیشه و افکار، آزادی انسان شرط سلامت و خوشبختی اوست.

 

نتیجه گیری

بسیاری از شکت ها و نا کارامدی ها نتیجه جهل و نادانی است. بسیاری از مشکلاتی که متوجه فرزندان می ‎شود ، به این معنی نیست که والدین این مشکلات برای فرزندان خود بخواهند ، بلکه بسیاری از والدین آشنایی با نحوه تربیت فرزند خود را ندارند و غیر عمد و ناخواسته بسیاری از دشواری‏ها را به علت آگاه نبودن از موضوع و راه و روش تربیت برای کودکان ، خود به وجود بوجود می‏آورند.

بزرگترین مسئولیت پدران و مادران پرورش و رشد عقلی در فرزندان خود است و بسیاری از خانواده‏ها درپرورش دانایی و رشد عقلی فرزندان خود کم کاری می کنند. امیدواریم مطالب ارائه شده برای شما مفید واقع شود و تاثیر آن را در رابطه با فرزند خود ببینید.

مطلب قبلیآزمایش های وضعیت سلامت جنین
مطلب بعدیمعروف ترین سالاد های ایرانی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید