گیاهان آپارتمانی انواع بسیار مختلفی دارند و مراقبت از آن ها نیز باید به صورت درست انجام شود.

امروزه بسیاری از افراد به ویژه خانم ها با اینکه در آپارتمان زندگی می کنند علاقه مند به نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی هستند.

گیاهان خانگی برای سر زنده و شاداب ماندن در فضای داخلی خانه نیازمند به مراقبت های زیادی هستند و بعضی اوقات از دست رفتن نشاط و زیبایی گیاهان خانگی به یک دغدغه همیشگی برای افراد در منزل تبدیل می شود.

 

انتخاب گیاهان مقاوم

هنگام خرید گیاهان آپارتمانی به سلامت گیاهان توجه کنید و مواظب باشید تا پشت برگها یا روی ساقه ها نشانی از آفت نباشد.

 

شناسایی آفت

به وسیله یک ذره بین کوچک می توانیم به آسانی آفات کوچک را مشاهده کنیم و از سلامت گیاهان خانگی مطمئن شویم.

آفات حشراتی اند که به وسیله چشم یا به کمک ذره بین دیده می شوند ، اما عوامل بیماری زا مانند قارچها ، باکتریها و عوامل ویروسی با چشم قابل رؤیت نیستند ، هر کدام از آفات ، گیاهان بخصوصی را به عنوان میزبان انتخاب می کنند.

کنه های عنکبوتی یکی از متداولترین آفات گیاهان آپارتمانی به حساب می آیند که در محیط مرطوب فعال نیستند. غبارپاشی (اسپری آب) راه خوبی برای جلوگیری از خسارت این آفات است.

قارچها عامل اصلی پوسیدگی هستند وقتی گیاهی با عوامل قارچی روبرو می گردد با کم کردن آبیاری و خشک نگهداشتن سطح خاک می توانیم فعالیت قارچ های بیماری زا را متوقف کنیم.

 

بهداشت آب و خاک خاک و سلامت گیاهان آپارتمانی

گلدان را تمیز نگه دارید و از ریختن آشغال و خاکروبه در گلدان خودداری کنید.

برای آبیاری نیز نباید از آب آلوده استفاده کنید. زیر گلدانها را هر از گاهی بشویید تا محل تجمع آلودگی نشود.

 

توجه به زمان آبیاری

آبیاری به موقع گیاه را با نشاط می کند و خسارت آفات نیز کمتر خواهد شد. گیاهی که با تشنگی های مفرط روبروست در مقابله با آفات نمی تواند پایداری کند.

 

حتما بخوانید!
انواع درد شکم را بهتر بشناسید

تغذیه گیاهان آپارتمانی

هر چند بعضی کودهای شیمیایی موجب تقویت گیاه می گردند اما در میان عناصر مختلفی که مورد استفاده قرار می گیرند، کودهای دارای ازت مقاومت گیاهان را نسبت به آفات و بیماری ها کاهش می دهند.

در حالی که با استفاده از عناصر کم مصرف (مانند آهن ، روی و مولیبدین) می توانیم گیاهان را مقاوم کنیم.

تغذیه گیاهان آپارتمانی باید بر اساس برنامه ریزی درست و بر اساس نیاز گیاه انجام شود.

گیاهان آپارتمانی

درجه حرارت محیط

این عامل نقش مهمی در شدت یا کاهش فعالیت بیماریها در آفات دارد. بعضی از قارچهای بیماریزا در سرما فعال می شوند. نوعی قارچ به نام ( بوتری تیس ) که موجب نرمی و آبکی شدن برگها می شود چنین حالتی دارند.

 

استفاده از مواد بی خطر

بعضی از موادی که جزو سموم شیمیایی نیستند ، می توانند به جای سم مورد استفاده قرار گیرند.

مثلا شته ها به وسیله محلول آب و مایع ظرفشویی به آسانی شسته می شوند و از بین می روند. ضمنا از پنبه آغشته به الکل برای برخی از آفات می توانیم استفاده کنیم.

با رعایت این نکات و استفاده از مواد غیرسمی نیازمان به مصرف سموم که عوارض جانبی دارند کمتر می شود.

 

نگهداری گل های تزئینی

برای حفظ سلامت گیاهان آپارتمانی و این که گل مدت زیاد تری عمر کند داخل آب گلدان یک حبه قند قرار دهید تا غذای آن تأمین شود.

یکی دیگر از راه هایی که باعث دوام گلها می شود استفاده از عسل است که برای این کار کافی است پس از چیدن گلها ، کمی عسل به انتهای ساقه آن بمالید.

برای جلوگیری از خم شدن گلها ، چون گلها تمایل به نور خورشید دارند بهتر است هر چند وقت یک بار آنها را بچرخانید تا یک دور کامل بزنند.

تمیز کردن برگ گلها

آب و شیر را به طور مساوی مخلوط کرده و پارچه نرمی را آغشته به مخلوط آب و شیر کنید و برگها را تمیز کنید.

برای این منظور از گلیسیرین نیز می توانید استفاده کنید بدین صورت که چند قطره گلیسیرین را روی پارچه نرمی بریزید سپس گلها را تمیز کنید.

گیاهان آپارتمانی

فاصله گلدان و زیر گلدان

زیر گلدانی که برای گلدان گیاهان آپارتمانی انتخاب می کنید فاصله آن را نیز به به گلدان خود رعایت کنید و اگر بین گلدان و زیر گلدانی فاصله ای نباشد باعث می شود که ریشه های گلدان به علت جمع شدن آب گلدان در زیر گلدان از بین برود.

پس بهتر است که بوسیله چند تکه سنگ فاصله ای بین گلدان ایجاد گردد تا آب داخل بشقاب با زیر گلدان به ریشه گل نرسد و آن را از بین نبرد.

 

حتما بخوانید!
چرا سیگاری ها سیگار می کشند؟

کود گیاهان

یکی از راه های تهیه کود گیاهان استفاده از پوست تخم مرغهایی است که جهت تهیه غذا به مصرف می رسانید.

بدین صورت که اگر پوست تخم مرغ ها را خوب بکوبید و به صورت گرد در آورید ، عالی ترین کود برای گیاهان خواهد بود که این کود برای گیاهان آپارتمانی بی نهایت مناسب است.

برای حفظ سلامت گیاهان آپارتمانی ، آبی که به گلدان ها می دهید بهتر است که از لحاظ درجه حرارت با دمای اتاق مناسب باشد.

برای این کار، آب را در ظرفی ریخته و بگذارید چند ساعت در اتاق بماند چون با اینکار هم ذرات موجود در آب ته نشین می شود و هم آب متعادل می شود.

گیاهان آپارتمانی می توانند به شادابی و نشاط را به خانه شما بیفزایند و همچنین حس خوب و سرزندگی را به شما و خانه شما می دهند ، به شرطی که از آن ها به صورت مناسب نگهداری کنید.

در این مقاله روش های مراقبت از این نوع گیاهان را با هم بررسی کردیم و امیدواریم این مطالب برای شما مفید باشد.

 

مطلب قبلیموارد کاربرد اندوسکوپی مری ، معده و اثنی عشر
مطلب بعدیفواید گیاه سنبل الطیب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید